Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Archiv pozvánek

Na tomto místě najdete již proběhlé akce. Zpět na aktuální pozvánky.

Mezinárodní konference o stárnutí IFA míří do Prahy

Praha, Kongresové centrum
28. 5. - 1. 6. 2012

Občanské sdružení Život 90 organizuje 11. Mezinárodní konferenci o stárnutí IFA (International Federation on Ageing) 2012, která se v Praze v Kongresovém centru koná 28. května - 1. června 2012. Cílem konference, na kterou se sjede více než 800 delegátů, specialistů a osobností zásadního významu z celého světa, je zlepšit podmínky života seniorů. Motto akce zní: "Stáří spojuje".

Během pěti dnů bude v Praze přednášet více než 250 odborníků, proběhnou desítky plenárních zasedání, 50 sympozií, seminářů a worskshopů. Programu se zúčastní kanadská ministryně pro problematiku seniorů Alice Wong, poradce Světové zdravotnické organizace Chris Ham, Dana Zátopková a další. 

"Jsme hrdí na to, že se Životu 90 povedlo takovouto událost světového významu přivézt do Prahy. Díky tolika osobnostem a odborníkům na problematiku stárnutí a stáří se nám snad povede více rozproudit celospolečenskou debatu na toto téma a intenzivněji nasměrovat pozornost českých médií a české společnosti na problémy stáří - samotu, ztrátu respektu, chudobu nebo týrání," říká ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman. 

Program konference 

Účastníci budou diskutovat o čtyřech základních tématech: 

1. Senioři a rozvoj -- problematika stárnoucí pracovní síly; přístup ke znalostem a vzdělání; důchodové zabezpečení a prevence chudoby 

2. Podpora zdraví a životní pohody ve stáří -- celoživotní podpora zdraví; univerzální přístup ke zdravotní péči; potřeba mentálního zdraví 

3. Zajištění vhodného a podpůrného prostředí -- bydlení a životní prostředí; péče a podpora pečujících; zanedbávání, zneužívání a násilí 

4. Komunikační technologie -- komunikační služby a poskytovatelé; vztah generací -- sociální sítě, blogy; podpora starších lidí -- technologie, přístroje a produkty 

Hosté konference 

Na slavnostním zahájení 11. Mezinárodní konference IFA 2012, které se koná 29. května 2012 v 9:00 hodin v pražském Kongresovém centru, se budete se moci setkat s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, kanadskou ministryní pro stát a problematiku seniorů Alicí Wong, ředitelem brazilského Centra pro stárnutí populace Alexem Kalachem a jedním z ředitelů IFA a ředitelem občanského sdružení Život 90 Janem Lormanem. Jako video vzkaz účastníkům konference zazní i poselství jihoafrického arcibiskupa a držitele Nobelovy ceny míru Desmonda Tutu

Konferenci IFA podpoří řada českých osobností. Zahájení se osobně nebo přes video vzkaz zúčastní Dana Zátopková, Teodor Pištěk, Martina Navrátilová, Miloš Forman a další významní představitelé české starší generace. 

O tématech, které se stárnutím souvisejí, přijede do Prahy přednášet více než 250 odborníků. Mezi nimi bude například ředitelka nadnárodní politiky pro péči o zdraví společnosti Intel Alice Borrelli (USA), která momentálně spolupracuje s americkými odborníky na reformě tamního zdravotnictví a soustředí svou pozornost na zapojení inovativních technologií pro poskytování péče, včetně e-Care nebo dálkového monitorování pacientů do systému zdravotnictví. Pracuje také na propojení vládních agentur celého světa na podporu přijetí životaschopných elektronických zdravotních záznamů. 

Dalším z výjimečných hostů konference bude baronka Sally Greengross (UK), která je zástupkyní britské Komise pro rovnost a lidská práva. V letech 1987 -- 2000 byla zároveň generální ředitelkou organizace starších lidí Age Concern England. Baronka Greengross je nezávislou členkou Sněmovny lordů a pracuje v současné době také jako výkonná ředitelka Mezinárodního centra dlouhověkosti Velké Británie (International Longevity Centre UK). Specializuje se mimo jiné i na demografické změny společnosti. 

O reformě zdravotní péče, chronické i primární péči a zlepšení jejich managementu přijede přednášet Chris Ham (UK), který je profesorem Politiky zdraví a managementu na univerzitě v Birminghamu. Je autorem dvou desítek knih, které se zaměřují na zkvalitňování zdravotnické péče. Působí jako poradce Světové zdravotnické organizace (WHO) a jako poradce několika vlád. 

Dalšími hosty konference budou také spisovatel Richard Watson, vědec a člen australské Akademie technologických věd Greg Tegart nebo viceprezident nadnárodní farmaceutické firmy Pfizer Jack T. Watters, který je v zodpovědný za vztahy s lékaři, akademickou sférou i vládními zdravotní politikami. 

Doprovodná sympózia a konference 

V rámci 11. Mezinárodní konference IFA 2012 je připravena v Praze také celá řada zasedání a setkání mezinárodních organizací, které jsou s problematikou stárnutí spojeny.

Dne 28. května 2012 proběhne Seminář zástupců vlád (Senior Officials Meeting) na téma Dlouhodobá péče a technologie.! Semináře! se zúčastní i 7 reprezentantů Senátu Spojených států amerických. 

Jako předprogram konference se v pondělí 28. května 2012 koná v Divadle U Valšů také 7. světová konference organizace INPEA (The International Network for the Prevention of Elder Abuse), která se zaměřuje na ochranu před týráním a zneužíváním seniorů. Konference INPEA také připomene Světový den připomenutí násilí na seniorech, který se každý rok slaví 15. června

V Kongresovém centru se 28. května odpoledne koná Sympozium Globální aliance mezinárodních center dlouhověkosti a součástí programu IFA 2012 bude i konference Evropské komise na téma stáří, nezávislého života a technologických řešení. 

Významnou přednášku na počest Daniela Thursze, přednese profesor Alan Walker - v Kongresovém centru ve čtvrtek 31. května v 10 hodin. 

Master classes 

Konference IFA nabídne v rámci svého doprovodného programu 3 master classes:
Dne 28. května proběhne v prostorách Univerzity Karlovy celodenní master class Zdeňka Kalvacha na téma Křehkost a zranitelnost starých lidí.
O den později, 29. května, se koná odpolední master class Jana Lormana na téma Film jako nástroj změny.
A 30. května se bude konat master class Ivy Holmerové a Petra Velety na téma Tanec a demence. 

Doprovodný program 

29. května od 18.00 bude v Divadle U Valšů (Karolíny Světlé 18, Praha 1) uvedena projekce snímku Prodejce (Le Vendeur) kanadského režiséra Sébastiena Pilota o stárnoucím prodejci automobilů. Film, který získal řadu cen v Kanadě i zahraničí, bude promítán ve francouzském znění s českými titulky. 

Součástí doprovodného programu konference bude i galavečer v Národním divadle, který se koná 30. května 2012. Kromě kulturního programu (Un Ballo - balet Jiřího Kiliána na hudbu Maurice Ravela; Český rok - Musica Bohemica a Vycpálkův soubor) budou v průběhu večera vyhlášeni vítězové o nejlepší fotografii, plakát a dokumentární film na témata stárnutí, mezigenerační solidarity apod. 

V soutěži o nejlepší dokument bude 8 filmů, mezi nimi například výjimečný dokument Restoring the Light o zdravotní péči na čínském venkově nebo americký dokument Mary režiséra Jamese Vanden Bosche o sexuálně zneužívané seniorce. Soutěžní dokumenty se budou promítat ve dnech 29. a 30. května v Kongresovém centru. 

 

Vloženo: 23.5.2012 15:01
Naposledy upraveno: 14.10.2013 11:45

zpět na přehled

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace