Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Archiv pozvánek

Na tomto místě najdete již proběhlé akce. Zpět na aktuální pozvánky.

Konference "Terapie přírodou a pro přírodu"

Zahradní terapie. Fenomén, který si v posledních letech nachází cestu do škol, nemocnic, léčeben i domovů pro seniory. Není divu, vždyť léčivou sílu přírody poznal snad každý, komu krátká procházka parkem pomohla pročistit hlavu a najít ztracený nadhled. A právě toho využívá zahradní terapie. Skrze cílené aktivity svým uživatelům pomáhá aktivizovat paměťová centra, přispívá k rozvoji či udržení motorických funkcí, tlumí agresivitu, podněcuje soustředění a mnoho dalšího.

Téma zahradní terapie a možnosti jejího využití představí podzimní konference, kterou v Brně ve spolupráci s Jihomoravským krajem pořádá Lipka -školské zařízení pro environmentální vzdělávání.

Akce proběhne ve středu 20. 9. 2017 v Brně v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Cejl 73.

Praktické ukázky zahradní terapie i unikátní floramobil

Na konferenci chceme představit veřejnosti zahradní terapii a to zejména prostřednictvím praktických příkladů. Především zde představíme unikátní pojízdný záhon, tzv. floramobil. Tento prototyp, který umožňuje provádět zahradní terapii i u lidí trvale upoutaných na lůžko, vyvinula Lipka a následně jej testovala v několika sociálních a zdravotnických zařízeních. Výsledky testování a možnosti využití floramobilu v praxi na konferenci představíme.

Účastníci se dále mohou těšit například na Mgr. Blanku Gaizurovou ze ZŠ Velká Bíteš, která přiblíží využití zahradní terapie při práci s dětmi se specifickými vzdělávacími potřebami či na Mgr. Janu Kopeckou z Domova pokojného stáří Kamenná, která bude mluvit o účincích zahradní terapie na seniory. Chybět nebudou ani příspěvky představující využití zahradní terapie u lidí s psychiatrickými diagnózami a zdravotním postižením.

Na dopolední blok přednášek bude navazovat odpolední návštěva ukázkových terapeutických zahrad Lipky. Z konference si kromě spousty zkušeností a praktických postřehů odnesete také balíček materiálů věnovaných zahradní terapii, které Lipka vydala.

Ve čtvrtek 21. 9. 2017 naváže na konferenci celodenní terénní exkurze po terapeutických zahradách na jižní Moravě. Podíváme se například na Domov Na Zámku v Nezamyslicích, kde pracují s lidmi s mentálním postižením či psychiatrické oddělení Fakultní nemocnice Bohunice, kde zahradní terapii s úspěchem používají již několik let. Účast na exkurzi není podmíněna účastí na konferenci a naopak.

Zahradní terapie – za málo peněz hodně muziky

Existuje celá řada terapeutických metod, které můžeme využívat při práci s pacienty a klienty. Jednou z nich je i zahradní terapie, pro kterou je zásadní provázání člověka s přírodou. Prostřednictvím kontaktu s živými organismy a zahradnických činností nalézáme rovnováhu a harmonii, učíme se překonávat problémy. Zahradní terapie navrací přírodu do měst a především k lidem, kteří to nejvíce potřebují – k seniorům, umírajícím, zdravotně postiženým - a pomáhá do léčebného procesu zapojit širší rodinu. Terapeutické zahrady přispívají k humanizaci psychiatrické péče. U lidí s degenerativním onemocněním, jako je například Alzheimerova nemoc, demence či roztroušená skleróza pomáhají prodloužit zachování motoriky a sebe obslužných dovedností. Urychluje rehabilitace po úrazech a urychluje uzdravování u dětí i dospělých. Zahradní terapie zkrátka představuje komplexní, multioborovou a efektivní metodu pro budoucnost. Pojďte ji objevovat spolu s námi.

Článek vznikl v rámci projektu Terapie přírodou a pro přírodu financovaného díky Státnímu fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí ČR.

Dana Nováková
Lipka, manažerka projektu
Terapie přírodou a pro přírodu

Pozvánka na konferenci

Přihláška

Podrobnosti o konferenci:
Lipka, pracoviště Kamenná, Brno
Pavla Švecová, Tel.: 543 420 823, E-mail: pavla.svecova@lipka.cz

Kontaktní e-mail: pavla.svecova@lipka.cz

Webová stránka: http://www.lipka.cz/soubory/zahradni_terapie_konference_web--f7632.pdf

Vloženo: 16.6.2017 11:51

zpět na přehled

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace