
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2011/4 - Dobrovolnictví a sociální práce »
Psychologické aspekty dobrovolnictví v kontextu sociální práce
Helena Záškodná, Adéla Mojžíšová
Medailon autora:
Doc. PhDr. Helena Záškodná, Csc., vystudovala obor psychologie na Filozofické fakultě Palackého univerzity v Olomouci, pracuje jako vysokoškolská učitelka na katedře psychologie a speciální pedagogiky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Odborně se zaměřuje na sociální psychologii a závislosti na drogách. Je řešitelkou vědecko-výzkumných projektů.
Doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., vystudovala obor Rehabilitační péče o postižené děti, dospělé a staré osoby na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, pracuje na katedře sociální práce Zdravotně sociální fakulty v Českých Budějovicích. Odborně se zaměřuje na teorie a metody sociální práce a na supervizi v sociální práci.
Abstrakt:
Článek nastiňuje problematiku dobrovolnictví v kontextu prosociálního chování. Vymezuje teoretická východiska a klíčové koncepty z pohledu evoluční a sociální psychologie. Klasifikuje typy prosociálního chování. Konfrontuje odlišné přístupy ke studiu motivace prosociálního chování a motivace k dlouhodobému a plánovanému poskytování pomoci druhým lidem – dobrovolnictví. Pozornost věnuje moderním modelům dobrovolnictví, například Funkční analýza motivace, Model dobrovolnického procesu a Model identity s rolí. V neposlední řadě nastiňuje problematiku dobrovolnictví v kontextu sociálních služeb klientům.
Klíčová slova:
prosociální chování, altruismus, dobrovolnictví, dobrovolnická služba, motivace k dobrovolnictví, model dobrovolnictví, spolupráce ve společnosti, veřejný prospěch, sociální služby
s. 62 - 68
Podobné články
Dobrovoľníctvo na Slovensku - reflexia nových trendov a výzvy pre sociálnu prácu
Pavol Frič: Současné trendy dobrovolnictví a sociální práce
Fenomén (ne)formálneho dobrovoľníctva na Slovensku
Rámec interoperability mladých dobrovolníků
Tři tváře komunitního dobrovolnictví

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work