
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2015/5 - Moc a bezmoc v práci s klientem »
Moc ve vztahu sociálního pracovníka a klienta uplatněná z pohledu PCA
Pavel Bajer
Medailon autora:
Mgr. Pavel Bajer působil v časopise Sociální práce / Sociálna práca. V letech 2006–2010 zastával pozici šéfredaktora a ředitele časopisu. V současnosti působí jako doktorský student a asistent ve výuce na Katedře sociální politiky a sociální práce FSS MU v Brně. Vedle toho spolupracuje se společností Marlin jako akreditovaný lektor v sociálních službách. Rovněž se odborně i prakticky zabývá aplikací přístupu zaměřeného na člověka Carla Rogerse. V tomto přístupu absolvoval v letech 2004–2008 výcvik pro pomáhající profese.
Abstrakt:
V textu je popisováno možné uplatnění moci sociálním pracovníkem ve vztahu ke klientům v přístupu zaměřeném na člověka (PCA). Nejprve jsou představeny způsoby uplatnění moci ve vztahu ke klientovi, které jsou mnohdy v protikladu s PCA. Uplatnění moci sociálním pracovníkem souvisí s pomáhajícím nebo kontrolním zaměřením sociální práce. Rogers uplatňuje jiné vnímání pojmu moc a kontrola ve vztahu ke klientovi na rozdíl od jiných autorů v sociální práci. Jeho pojetí moci dává moc do rukou klientů, a tím je činí kompetentními k řešení jejich problémů. S využitím dat z výzkumu mezi sociálními pracovníky, frekventanty nebo absolventy výcviku v Přístupu zaměřeném na člověka, pořádaného Diakonií, diskutuji možnost uplatnění Rogersova pojetí moci ve vztahu ke klientům sociálních pracovníků. Moc má v kontaktu s klienty spíše zápornou konotaci, jako posílení hendikepů, kterými klient strádá.
Klíčová slova:
přístup zaměřený na člověka, moc, vztah ke klientovi, Rogers, sociální pracovník, výcvik
s. 89 - 105
Podobné články
Komplexní posuzování potřeb klientů v rámci poradenského rozhovoru z hlediska přístupu zaměřeného na řešení
Síťování při práci s lidmi, kteří užívají drogy
Koučovací model Reteaming a jeho využití při práci s nezaměstnanými
„Pomoc“ a „kontrola“ v poradenské praxi sociálních pracovníků z pohledu přístupu zaměřeného na řešení
Škálování v procesu odvykání kouření

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work