Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

inspirace

Dobrovolnický portál chcipomoct.cz se zaměřil na pomoc v sociálních službách a zdravotnictví

ilustrační foto

Vydáno před 2 lety

Portál chcipomoct.cz, který reaguje na potřeby lidí a institucí v současné koronavirové situaci, začal intenzivněji nabízet pomoc dobrovolníků do sociálních a zdravotních služeb, kde nyní chybí tak potřebný personál. Dobrovolníkům nově před nástupem do tohoto zařízení nabízí proškolení v základech ošetřovatelství.

V první vlně pandemie dobrovolníci pomáhali hlavně s výrobou a distribucí ochranných pomůcek a dezinfekce potřebným. V druhé vlně jsou dobrovolníci hlavně vyhledáváni sociálními a zdravotními službami, aby jim pomohli s řešením personální krize, způsobené onemocněním zaměstnance, případně karanténou. 

„O naše dobrovolníky mají zájem pobytové sociální služby, kde jsou nakažení klienti. Během krátké doby jsme připravili pravidla, za jakých podmínek může dobrovolník vstoupit do takové instituce a druhý den začali naši dobrovolníci vypomáhat. Aby se vyslaní dobrovolníci ve službě neztratili a byli opravdu nápomocni, připravili jsme pro ně bezplatný kurz Základy ošetřovatelství,“ říká Jaroslav Švec, ředitel ACSA, neziskové organizace provozující dobrovolnický portál chcipomoct.cz.

Základy ošetřovatelství – kurz základních dovedností pro realizaci dobrovolnické činnosti ve zdravotnických a sociálních službách nabízí portál jako jednodenní a bezplatný kurz pro dobrovolníky. Více informací zde anebo zde, kde je možno shlédnout i fotky a dojmy z proběhlých kurzů. Realizaci bezplatného kurzu pro dobrovolníky lze podpořit zde.  

Celorepublikový dobrovolnický portál chcipomoct.cz zaznamenává, třídí a propojuje dobrovolníky s žádostmi o pomoc, v mnoha případech také hledá nové možnosti řešení požadavků, neboť jen samotné propojení nestačí. Registrovat se jako dobrovolník může každý na www.chcipomoct.cz.  

Dobrovolníci nyní pomáhají zejména v těchto oblastech: 

  1. Pomoc pro sociální, zdravotní služby nebo obce při nedostatku nezbytného personálu, dezinfekci prostor ozónem a při nastavení krizového řízení.
  2. Zprostředkování kamaráda na telefonu nebo na videohovoru, osoby se sluchovým postižením mohou psát SMS a posléze se spojit přes video.
  3. Natáčení povzbuzujících videí pro seniory s titulky a některé přeložené i do znakového jazyka, k zhlédnutí zde.
  4. Pomoc mohou stejně jako na jaře i s těmito aktivitami: distribuce obličejových štítů a roušek, doučování a hlídání dětí, pomoc se zajištěním nákupů, venčení domácích mazlíčků.

Souhrnný přehled pomoci také zde.

Pro ty, co se nemohou stát dobrovolníkem, ale i tak by chtěli portál podpořit, o možnostech je psáno zde.

Portál spolupracuje zejména s MPSV v rámci projektu #seniořivkrajích, s Jihomoravským krajem, Středočeským krajem, Královéhradeckým krajem, krajem Vysočina, Ústeckým krajem, dále s městy České Budějovice, Jihlava, Brno, Praha a z univerzit je to hlavně Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita, Akademie výtvarných umění v Praze a navazují se další spolupráce.

Portál funguje na této adrese: www.chcipomoct.cz, aktuální dění můžete sledovat na Facebooku (www.facebook.com/ACSA.CZ) a Instagramu (www.instagram.com/chcipomoct.cz_ACSA).

 

Aneta Hašková, 
projektová manažerka, ACSA (Akademické centrum studentských aktivit)Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Prohlášení Společnosti sociálních pracovníků České republiky, z. s.
Inspirace Koronavirus v sociální práci
Akademické články Dobrovoľníctvo na Slovensku - reflexia nových trendov a výzvy pre sociálnu prácu
O čem se mluví Fenomén (ne)formálneho dobrovoľníctva na Slovensku
O čem se mluví Poslanci v noci na dnešek schválili změny týkající se exekucí a insolvencí


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: sedm

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace