Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

PR článek

Kdo chce pomáhat, ať nezapomíná, že všude chtějí kvalifikované odborníky

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Michal Giboda napsal knihu Léčit a přežít o své práci v kambodžské nemocnici.

„Většina lidí mladší 35 let neví, kdo byl Pol Pot. V době, kdy je ve světě několik potenciálních Pol Potů,“ říká parazitolog Michal Giboda, který na počátku 80. let 20. století pracoval jako lékař v zemi, kde byla většina doktorů předtím vyvražděna. Mimo hlavní město, chráněn vojáky léčil ve městě Takeo Kambodžany, kteří přežili hrůzy polpotovského režimu.

„Knížka vzešlá z deníkových záznamů je hold mým kolegům. Mnozí z nich už zemřeli poznamenaní pobytem v jednom z nejhorších koutů tropického světa. Při vzpomínce na Takeo se mi ale hlavně vybaví uspokojení z vlastní práce a naplnění smyslu života. Nesmyslnost prácepopírá smysl vlastní existence,“ dodává Michal Giboda.

Parazitolog Michal Giboda díky své profesi strávil mnoho let v exotických destinacích jako je Portoriko, Laos, Kambodža nebo Jemen. „Lidé mi říkají, že jsem hodně cestoval, ale já v těch zemích pracoval, žil jsem jako jeden z místních. Jenom tak se dostanete k podstatě podmínek života, povaze lidí a porozumíte zemi,“ vysvětluje Giboda. Vzhledem k pestrosti zemí, kde žil, prý líp rozumí i současným pohybům ve světě. „Jako obyvatel malé země jsem poznal, že svoje místo v globalizovaném světě si můžeme obhájit jen svojí vzdělaností a sebevědomím.“

Pro mladé, kteří chtějí pomáhat jako kdysi on ve vzdálených krajích, má pochopení. A také rady. Kromě zjištění co nejvíc informací o dané zemi pomáhá umět kromě angličtiny jazyk té země. Lidé to velmi docení a hned si získáte přátele. A vůbec nebude vadit, že nemluvíte gramaticky perfektně, to vám prominou.“ Za nejpodstatnější považuje kvalifikaci, se kterou člověk přijíždí a pomoc nabízí. „Kdo má touhu pomáhat, ať nezapomíná, že všude chtějí kvalifikované odborníky. Pomocné sily jsou vždycky k ,dostání‘ .“

Kniha Léčit a přežít je autentickým záznamem o práci člověka v tropických podmínkách v zemi zdevastované válkou a plné strachu, ale i nadějí. Exotická každodennost života nemocnice se prolíná s osudy různých lidí, s nimiž se autor setkal, a vůbec celé Kambodže. Nedílnou součástí je autorova sebereflexe toho, co s člověkem dělá rok v extrémních podmínkách služby.

Vydalo Nakladatelství Portál.

Rozhovor s autorem o kambodžské malárii: http://www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/michal-giboda-portoricke-vudu-a-kambodzska-malarie--1180254Sdílet text:


Podobné zprávy

Inspirace Naším cieľom je ochrana, rešpektovanie a podpora ľudských práv
Inspirace Dobrovolníci a „uprchlická krize“
Akademické články Místo sociální práce v mezinárodní pomoci a spolupráci
O čem se mluví Sociální práce s uprchlíky je lidsky i profesně velmi zajímavá
Akademické články Dobrovolnictví jako nástroj profesionálního vedení zdravotně sociálních projektů v Africe


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: jedna

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace