Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » Fakta, legislativa, dokumenty »

zpráva

Lidem se zdravotním postižením usnadní orientaci v systému příručka MPSV

ilustrační foto

Vydáno před 9 lety

 
Z důvodu velkého zájmu z řad odborné i laické veřejnosti se MPSV rozhodlo pro již II. vydání aktualizované Příručky pro OZP v roce 2015. Příručka si klade za cíl usnadnit lidem s handicapem orientaci v mnohdy složitém sociálním systému, a to zejména ve vztahu k posuzování zdravotního stavu či k podmínkám nároku na příspěvek na péči s ohledem na některé dílčí změny v letošním roce. Obsahuje ale také informace o trhu práce či další praktické rady a tipy v sociální oblasti.
 
„Prostřednictvím příručky chceme opět pomoci lidem zorientovat se v sociálním systém u, záko nech a paragrafech, které se jich bezprostředně týkají a často jim třeba nerozumějí. Naším cílem je stále zlepšovat komunikaci ministerstva směrem k veřejnosti, a k tomu by měla mimo jiné sloužit i tato příručka,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 
Publikace přináší odpovědi na řadu důležitých otázek: například, kdo a za jakých podmínek má nárok na příspěvek na péči, jaká je jeho výše, kde může o dávky žádat, kdo o příspěvku rozhoduje, kde se vyplácí, jaké dokumenty a tiskopisy žadatel potřebuje a mnoho dalšího.
 
Dozvíte se i kdy, proč a jak se změnilo posuzování zdravotního stavu u lidí se zdravotním postižením a jak náš resort chrání a podporuje zaměstnávání lidí se zdravotním handicapem. Nechybí zde ani informace o dávkách státní sociální podpory, invalidních důchodech nebo dávkách pomoci v hmotné nouzi.
 
V příručce naleznete také informace o tom, jaké projekty z evropských fondů se v ČR realizují a jak se snaží EU pomáhat zdravotně postiženým. Publikace, která má 31 stran, vyšla v nákladu 80 tisíc výtisků. Příručka je k dispozici ve vestibulech budov MPSV, na kontaktních pracovištích ÚP ČR a na okresních správách sociálního zabezpečení (OSSZ) nebo v pdf ZDE.
 
Zdroj: MPSV


Sdílet text:


Podobné zprávy

Akademické články Institucionální pomoc v oblasti domácího násilí z perspektivy obětí domácího násilí v partnerském vztah
Akademické články Konceptualizace mentálního handicapu v prostředí sociální práce
Akademické články Pohled rodičů seniorského věku neformálně pečujících o dospělé s mentálním handicapem na vlastní životní situaci
Akademické články Teoretické pojetí hry v psychologii a kultuře
Inspirace Vysokoškolské vzdělávání v oblasti koordinované rehabilitace a dlouhodobé péče


0

Diskuze

Všechny komentáře

Aneta Hašková
Mrzí mě, že v této publikaci není zmíněna důležitá služba pro občany se sluchovým postižením a to "tlumočnická služba".
Vloženo: 29.5.2015 22:49:57

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace