
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2006/2 - Domácí násilí »
Pojetí lidské osoby a jeho etické důsledky
Tomáš Machula
Medailon autora:
Ing. Mgr.Tomáš Machula, Dr., je pracovníkem katedry filozofie a religionistiky Teologické fakulty JU v Českých Budějovicích a Filozofického ústavu AV ČR Praha. Zabývá se především filozofickou antropologií, filozofií přírody a hraničními problémy filozofie a teologie.
Abstrakt:
Článek se zabývá vztahem pojmu člověk a pojmu osoba. Vychází se z obvyklé definice pojmu osoba, podle něhož je osoba bytost nadaná právy a povinnostmi. Existují dva základní přístupy k tomuto tématu: inkluzivismus, podle něhož jsou osobami všichni lidé, a exkluzivismus, podle něhož jsou osobami pouze někteří lidé. První z nich je založen na realistickém chápání osoby (jako je tomu např. u Boethia), druhý na empiristickém chápání osoby (např. u Locka). Tato diskuse je nesmírně důležitá kvůli jejím etickým důsledkům, s nimiž se lze často setkat v sociální práci a pomáhajících profesích vůbec. Článek rozebírá některé typy argumentace a ukazuje, jak důležitý je filozofický a etický základ našich intuitivně zastávaných názorů a přístupů.
s. 101 - 108

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work