Studii Agentura pro sociální začleňování nechala vypracovat v reakci na protiromské demonstrace, které se opakovaně konaly na českobudějovickém sídlišti Máj na jaře 2013 a které doprovázely stížnosti místních obyvatel na soužití s Romy na sídlišti. Cílem studie bylo podrobně zmapovat sociodemografickou strukturu sídliště, stav bytového fondu i to, jak v minulosti bylo pokryté sociálními službami pro zmírnění sociopatologických jevů a to, zda tyto služby měly dostatečnou kapacitu.
Výsledky studie byly předány vedení města a představeny veřejnosti. Obsahují i souhrn doporučení vycházejících z výsledků šetření, které by mohly pomoci řešit hlavní problémy, případně předcházet opakování obdobných nepokojů.
Situace se po jarních demonstracích částečně zlepšila. Navázala čtyři „setkání u kulatého stolu" s institucionálními aktéry i obyvateli sídliště. Zástupci minority a majority na sídlišti vytvořili sdružení, která spolu komunikují. Po demonstracích posíleny hlídky Městské policie a Policie ČR a realizovány romské dobrovolné hlídky. Byla obsazena nová místa asistentů prevence kriminality. Diecézní charita ČB zahájila na sídlišti činnost „Streetwork Máj" a „Psychosociální pomoc na sídlišti Máj", probíhá výstavba Komunitního centra. Na základních školách byly zřízeny přípravné třídy a pozice speciálního pedagoga.
Studie byla provedena během července až srpna 2013 na základě krátkodobého pozorování přímo na sídlišti Máj, série rozhovorů s obyvateli sídliště a zástupci klíčových institucí a analýzy dostupných dokumentů a byla představena na konferenci nazvané Romové a Češi v Českých Budějovicích (a nejen tam): Poznat, pomoci nebo "potrestat"?, kterou v Českých Budějovicích pořádala 26. istopadu Jihočeská univerzita a organizace Prague Twenty.
Studie je je stažení na tomto odkazu - http://www.socialni-zaclenovani.cz/studie-agentury-priblizuje-situaci-na-sidlisti-maj