Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

publicistika k číslu
3/2019

kritická úvaha

Bytová krize - Gentrifikace, zahraniční developeři a kanceláře místo bytů

ilustrační foto

Vydáno před 5 lety

Krize v bydlení je fenomén, který se již několik let šíří Evropou a působí nemalé otřesy v sociální jistotě, a čím dál více trápí občany, jimž se od pádu Berlínské zdi nepodařilo vyšvihnout mezi vyšší střední třídu. Různé státy EU mají různé přístupy a aplikují různé modely, jimiž se snaží krizi odvrátit, nebo alespoň zmírnit její následky. Bohužel některé členské země, včetně České republiky, tuto snahu nesdílí a dál prohlubují propast mezi sociálními vrstvami pomocí nezodpovědného trhu s nemovitostmi. Chtěla bych využít tohoto sdělení, abych kriticky prozkoumala tuzemskou bytovou situaci a pokusila se najít teoretické řešení pomocí inspirace v jiných státech EU, kde se daří potírat sociální nerovnost vyvolanou právě nejistým bydlením.

Gentrifikace – stroj zkázy

            Pojem gentrifikace není pro člověka, jež se aktivně dívá kolem sebe a sem tam si přečte noviny, neznámý. V současné době se nachází na žebříčku oblíbenosti kritické žurnalistiky na prvních příčkách spolu s prekarizací práce, blížící se globální katastrofou a uprchlickou krizí. Gentrifikace je proces pozvolné proměny určité geografické oblasti, jež obvykle využívá stávající rozmanitosti a jedinečnosti místa, aby zatraktivnila tuto oblast a přitáhla zájem veřejnosti. Vždy k této přeměně dojde pomocí kapitálu, a to finančního i kulturního. Díky následnému přílivu investorů a zájemců o to být součástí jedinečného ducha oblasti jsou původní obyvatelé vytlačováni. Nájmy se zvyšují, oblíbené podniky jsou neustále plné, a ceny lokálního zboží rostou úměrně s nájem. Staví se nové byty pro vyšší střední třídu s okouzlujícím výhledem a pro obyvatele, kteří vytvořili zdejší genius loci, zde už není místo. V samotné Praze najdeme takových míst nesčetně. Jako klasický příklad místa oloupeného o duši mi krásně poslouží čtvrti Karlín a Holešovice. V minulosti obě dělnické čtvrti sdružovaly své obyvatele a tvořily platformu pro život. Dnes se zde perou o místo luxusní byty, prosklené kanceláře a módní podniky nabízející kvalitní espresso z domácí pražírny. Původní obyvatelé dojíždějí dvě hodiny do práce (pokud o ní ještě nepřišli) z paneláku na okraji města a ekonomika vzkvétá. Lidé, kterým se bydlení udržet nepodařilo jsou vrženi na ulici s minimální šancí dostat se zpět do systému. Nikomu se dnes nevyplatí stavět byty pro život, staré domy zejí prázdnotou, o katastrofě jménem Airbnb nemluvě. Všemu vládne profit a uhýbání pohledem.

Ich bin kein Berliner mehr

            Živoucím důkazem ničivé síly gentrifikace je německý Berlín. Město s bohatou historií, které odedávna poskytovalo útočiště umělcům a vychovávalo učence, je dnes jeden velký instagramový příspěvek. Místa, jako je squat Köpi nebo čtvrť umělců Kreuzberg, jsou dnes běžně v turistických průvodcích, a kdo se nevyfotil před hudebním klubem Schokoladen, jak upíjí z láhve pivo, jako by v Berlíně nebyl. Příliv turistů a developerů takřka ukončil přirozený život ve městě. Nájmy jsou zde až směšně vysoké a všudypřítomná póza dusí poslední zbytky berlínské integrity. Naštěstí vedení města (notně pobízené místními aktivisty) samo uznalo, že situace je dále neúnosná a od nového roku vyvíjí radikální snahy o znovuzrození občanského ekosystému. Od začátku příštího roku by měl vejít v platnost zákon, jež na pět let zmrazí ceny nájemného v celém městě, dále město prosazuje dialog mezi velkými firmami ohledně zpětného odkupu desítky tisíc zprivatizovaných bytů. Když k tomu připočteme dva roky starý zákon, jež reguluje obchodování s bydlením pomocí Airbnb, tak Berlíňanům konečně svitá naděje na dostupné a důstojné bydlení.

Závěr

            Zatímco berlínská samospráva své občany nakonec postavila nad bezohledný výdělek, u nás s podobným přístupem, bohužel, počítat nemůžeme. Vzhledem k vládnoucí pro-ruské politice plné nezveřejněných dohod, zfalšovaným soutěžím, tragickému územnímu plánování a destruktivním rozhodnutím současné ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové nás žádný zázračný politický obrat k lepšímu nečeká. Jedinou nadějí na návrat práva na bydlení zpět občanům zůstávají zoufale podfinancované organizace.

Alžběta Jechová, 

studentka Katedry sociální práce, FF UK

 



Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Nová data o vyloučení z bydlení: Při stávajícím (ne)řešení bytové nouze vyroste v bezdomovectví další generace. Stát tratí miliardy
O čem se mluví Přídavek na bydlení: potenciální rizika nepromyšleného návrhu
Akademické články Způsoby zvládání obtížných situací v kontextu bezdomovectví
Inspirace Můžeme dokázat, že se lidé budou do situace bytové nouze dostávat jen výjimečně
Inspirace Program bydlení v Romodromu


0

Diskuze

Všechny komentáře

Autorka
Dobrý den, 1) zmínka o pro-ruské politice našeho státu byla míněna tak, že velká část domů a pozemků v ČR je vlastněna ruskými společnostmi, které znemožňují dostupné bydlení. Nové dostupné byty nestaví, naopak často byty ruší a nebo rekonstruují na luxusní. Na místě, kde bývaly často můžeme najít sídla firem, penziony, kanceláře. Nejzřetelněji to můžeme vidět samozřejmě v Karlových Varech nebo například v Krumlově. Často jsou do těchto zakázek zapletené státní soutěže s pochybnými pravidly. 2) Sociální stát osekává právě paní Maláčová svým destruktivním chováním např. plánovaným zrušením doplatku na bydlení nebo modifikací přídavku na bydlení, o který si nově bude možno zažádat, pokud se bydlí v "kvalitním bytě" - pokud si člověk sám sežene nájemní bydlení, zaplatí kauci a minimálně tři měsíce platí nájem. Pro velkou část českých rodin s nízkým příjmem je dávka na bydlení klíčová, aby se její členové neocitly na mimo společnost. Bydlení na ubytovnách je samozřejmě nevyhovující, ale těžko si rodina na ubytovně může dovolit zaplatit 3x nájem jako kauci a vůbec se na dnešním předraženém trhu s nemovitostmi uchytit. 3) Situaci s bydlením vidím velmi depresivně. Řešit se ji pokouší několik neziskových organizací (např. Platforma pro sociální bydlení z.s., Jako doma o.p.s.) a ty se zaměřují na lidi přímo ohrožené bezdomovectvím. Dostupné bydlení neřeší nikdo. Poslední větou svého článku jsem chtěla vyjádřit svou bezradnost v budoucím vývoji českého bydlení. 4) Doufám, že jsem trochu osvětlila body, které se Vám nezdají. Rozhodně za každým problémem nevidím Putina a rozhodně nejsem "zglajchšaltována" nějakou propagandou. Z Vašho komentáře cítím jemnou pachuť komentářové sekce na Novinkách. Myslím, že toto médium je na trochu vyšší úrovni a tomu by měly odpovídat i komentáře pod články. Přeji pěkný den. Alžběta
Vloženo: 2.9.2019 10:01:58

sociální pracovník
Dobrý den, slečno Jechová. Napsala jste zajímavou kritickou úvahu, ale s velmi překvapivým závěrem. Vždyť vy dáváte znaky korporátního kapitalismu překvapivě do spojitosti s nějakou "pro-ruskou politikou", která by měla být paradoxně na jiné straně kyvadla politických ideologií. Osekávání sociálního státu (ve vašem případě zmíňka o Maláčové) je spíše pravicová vize, a zde odhalujete důsledy pro-ruské politiky? Ta by měla narativ asi opačný... A chucpe do třetice myslíte, že nám z tohoto stavu vyvedou zoufale podfinancované organizace? Ale ne, to ne... Zde (dle mého)odhalujeme spíše jiný fenomén, a to zglajchšaltování současné mladé generace nejen na vysokých školách, kdy současná propaganda dokázala dostat velkou část populace do stavu, kdy věří, že za každou externalitou společenského systému stojí Putin... Achjo..
Vloženo: 30.8.2019 07:59:56

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: tři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace