Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Český občanský sektor si stojí lépe než v předchozích letech

ilustrační foto

Vydáno před 11 lety

Český občanský sektor si v mezinárodním srovnání s ostatními zeměmi poprvé po osmi letech polepšil. Vyplynulo to z hodnocení stavu českého neziskového sektoru za rok 2012 podle metodiky Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID).
 
Česká republika se umístila na třetím místě s indexem 2,6, který představuje kategorii neustále se zlepšující úrovně udržitelnosti občanského sektoru. Nejlépe si vedlo Estonsko s indexem 2,0 a Polsko s indexem 2,2, nejhůře byl ohodnocen Turkmenistán (index 6,4). Studie USAID sleduje rozvoj občanského sektoru s využitím tzv. indexu udržitelného rozvoje ve 29 zemích střední a východní Evropy a Eurasie. Ten měří mimo jiné úroveň právního prostředí v dané zemi, finanční zajištění organizací a možnosti, které mají organizace k prosazování svých zájmů. 
 
Hodnocení za Českou republiku připravuje jako partnerská organizace USAID již od roku 2002 společnost Neziskovky.cz. Její ředitel Jiří Kučera k letošním výsledkům říká: „Hodnocení probíhá na sedmistupňové škále, kdy hodnota jedna značí velmi vyspělý a trvale udržitelný sektor a hodnota sedm křehký, dlouhodobě neudržitelný sektor na nízkém stupni rozvoje. Oproti předcházejícímu roku si český občanský sektor polepšil. Ačkoliv jsme v mezinárodním srovnání stále třetí, Česká republika předstihla v hodnotě indexu o jednu desetinu Slovensko a Lotyšsko, které se tak v roce 2012 propadly na čtvrté místo.“ Kučera dále uvádí: „Do zlepšení hodnoty indexu se promítly zejména pozitivní změny v oblasti infrastruktury a zlepšení obrazu, které mají organizace občanské společnosti na veřejnosti. Významně se zlepšila spolupráce mezi jednotlivými organizacemi a jejich schopnost prosadit se v médiích.“
 
V roce 2012 došlo podle studie také k posílení individuální filantropie zaměstnanců firem, které může být dopadem Evropského roku dobrovolnictví 2011. Vzrostl počet žádostí organizací občanské společnosti o finanční dotace směřovaných na firemní dárce a podle Ministerstva práce a sociálních ČR věcí vzrostl také počet žádostí o podporu zaměřenou na sociální podnikání, a to z 272 žádostí mezi lety 2009 a 2011 na 445 žádostí v roce 2012.
 
Podle údajů Fóra dárců, které ve spolupráci s Asociací provozovatelů mobilních sítí provozuje službu DMS, vzrostl v roce 2012 počet organizací občanského sektoru, které využívají příspěvky z dárcovských SMS (DMS) na pokrytí provozních nákladů. Vloni bylo zasláno 986 294 DMS, které přinesly občanskému sektoru 26 629 938 Kč. Pokračoval tak trend z minulých let, kdy dochází k poklesu příspěvků z DMS, jelikož v roce 2010 bylo vybráno 60 930 630 Kč a v roce 2011 celkem 38 583 675 Kč.
 
V důsledku zhoršení finanční situace státu během několika posledních let se pro další fungování organizací stává stále nezbytnější diverzifikace zdrojů. V loňském roce též vzrostla důležitost strategického plánování. Stále více organizací začalo strategicky plánovat, protože se jim to vyplácí jak v komunikaci s firemními dárci, tak při přípravě projektových žádostí.
 
Podle nejaktuálnějších dat Českého statistického úřadu bylo v lednu 2011 v ČR 103 735 organizací občanského sektoru, z nichž občanská sdružení a jejich organizační jednotky tvořily 92,7 %, církevní právnické osoby 4,1 %, obecně prospěšné společnosti 1,7 %, nadace 1,1 % a nadační fondy 0,4 %.
 
Z výzkumu Pavla Bachmanna z Univerzity Hradec Králové zaměřeného na transparentnost nestátních neziskových organizací realizovaného v roce 2012 vyplývá, že každoročně publikuje na svých webových stránkách výroční zprávu 69 % církevních právnických osob, přibližně 31 % obecně prospěšných společností, nadací a nadačních fondů a pouze 8,5 % občanských sdružení. 
 
Kompletní zpráva je k dispozici ZDE
Českou verzi si můžete stáhnout ZDE
 
Zdroj: Neziskovky.cz


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace