Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

O mezinárodní spolupráci je podle MPSV zájem

ilustrační foto

Vydáno před 11 lety

Pomoci duševně nemocným lidem najít práci i inspirovat se při řešení dlouhodobého problému s prostitucí. Se vstupem do Evropské unie Česká republika získala možnost čerpat ze zkušeností lidí, kteří řeší podobné otázky. Mezinárodní spolupráce, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, pomáhá šetřit čas i lidské a finanční zdroje. Schváleny byly již více než dvě stovky projektů.

„Podporujeme ty, kteří pomáhají duševně nemocným lidem najít práci,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Podle Světové zdravotnické organizace trpí psychickým onemocněním 11 % populace. V Česku se loni léčilo téměř 500 tisíc lidí. Přesná čísla neexistují, statistiky zahrnují jen ty pacienty, kteří nastoupí léčbu.

Rožnovská organizace Iskérka chce duševně nemocným pomoci projektem Se zkušenostmi z De Boei do sociální firmy. Spolupracuje s nadací De Boei z nizozemského Eindhovenu, uznávanou organizací, jež se snaží využívat přirozený potenciál handicapovaných a vymyslet pro ně práci, která je bude motivovat a umožní jim osobní rozvoj.

Iskérka chce navrhnout opatření, která duševně nemocným pomohou odstranit překážky na jejich cestě k pracovnímu uplatnění. Osvědčilo se například aktivní zapojení psychicky nemocných na řízení terapie a využití jejich pohledu na práci odborníků. V Iskérce zřídili takzvanou Radu uživatelů. Ta funguje v Nizozemí v každé neziskové organizaci a je uzákoněna státem. V Rožnově slouží jako mezičlánek mezi organizací a klienty. Tým duševně nemocných lidí sám řeší projekt a „zezdola“ tak navrhuje systémové změny. „Práce na projektech mě opravdu baví, mám velmi ráda své spolupracovníky. Zúčastnila jsem se již tří pracovních stáží v Eindhovenu a našla jsem nový smysl života,“ říká Dana Mičolová, která trpí schizofrenií.

Další výhodou mezinárodní spolupráce je úspora financí. Využití ověřených a funkčních metod šetří čas, lidské a finanční zdroje. Projekty financuje Evropský sociální fond, více informací je k dispozici ZDE.

V cizině se Češi inspirují i při řešení dlouhodobého problému s prostitucí. V tuzemsku provozuje toto řemeslo podle odhadů 13 tisíc lidí. Přesná čísla nejsou k dispozici, prostituce není uzákoněna. Organizace Rozkoš bez rizika loni rozjela projekt Přenos znalostí v oblasti legálního uchopení prostituce a jeho dopad na trh práce. Zjišťuje dopady zavedení legalizace a regulace prostituce na trh práce, sociální systém a ekonomiku státu. Čerpá ze zahraničních zkušeností a znalostí v oblasti zdravotní, sociální, terénní a terapeutické práce s klientkami ze sexbyznysu. Ženám, které chtějí zůstat v anonymitě, nabízí Rozkoš bez rizika chat roomy, kde jim poskytne online poradenství. Plánuje se rozvoj skupinové terapie pro klientky v Praze a Brně, zapojeny jsou i další kraje (Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina). Chystá se i natočení videa zaměřeného na návrat sexuálních pracovnic na běžný trh práce.

V oblasti mezinárodní spolupráce byla v letech 2007 – 2013 k dispozici více než miliarda korun. Tuto sumu si rozdělilo 217 projektů, jejich realizátoři do této chvíle obdrželi 579 milionů korun.
 
Zdroj: MPSV


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace