Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Kdo má židli, ten bydlí?

ilustrační foto

Vydáno před 11 lety

Již několik let je v České republice poukazováno na nedostatečné legislativní vymezení sociálního bydlení. Spolu se vzrůstajícím počtem předlužených či jinak zranitelných domácností je tato situace na pováženou. Mnoho domácností se v České republice ocitá bez domova či žije v nevyhovujících bytových podmínkách.

Na danou realitu se rozhodla reagovat nedávno vzniklá Platforma pro sociální bydlení. Platforma staví na principu zajištění důstojného bydlení jako práva pro každého člověka a klade si za cíl vytvoření a přijetí zákona o sociálním bydlení. Sociální bydlení chápe jako komplex nástrojů poskytujících pomoc domácnostem, které si nejsou schopny tuto potřebu zajistit samy. Sociální bydlení v pojetí Platformy musí poskytovat dostatečnou právní jistotu, aby vyhovovalo nároku na bezpečný a dlouhodobý domov, zároveň by nemělo přispívat ke stigmatizaci lidí, kteří jej využívají.

„Papuče patří domů“

Platforma pro sociální bydlení se aktivně angažuje na poli bytové a sociální politiky. Svůj vznik tak symbolicky oznámila dne 21. 5. 2013 na tiskové konferenci v Ostravě na ulici Přednádražní, spojované s trvalým přestěhováním mnoha rodin do provizorních ubytovacích zařízení. Další tisková konference ke vzniku Platformy se vzápětí odehrála v Praze před budovou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a byla doprovázena happeningem „Papuče patří domů“. Smyslem happeningu bylo poukázat na fakt, že mnoho lidí nemá zajištěno důstojné bydlení. 

Platforma pro sociální bydlení se profiluje jako uskupení nevládních neziskových organizací, odborníků a zástupců veřejnosti, jejichž zájmem je zlepšení situace na poli bydlení, především v souvislosti s komplexním řešením sociálního bydlení. Zpracovává vlastní programový dokument, který čerpá z materiálu vytvořeného pracovní skupinou Bydlení při přípravě Strategie boje proti sociálnímu vyloučení v roce 2010, se záměrem vést konstruktivní dialog s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

Centra prevence ztráty domova 

Programový dokument se detailně věnuje definici sociálního bydlení a navrhuje konkrétní opatření k řešení dané situace. Příkladem navrhovaných opatření může být zřízení Center prevence ztráty domova a sociálního vyloučení, neziskové sociální bydlení či garantované bydlení.

Text: Eliška Lindovská, FSS OU
Foto: © Jan Hromádko

__________________

Platforma v současnosti čítá na 40 členů a její členská základna se neustále rozšiřuje. Pro více informací o možném členství či aktivitách Platformy je možno kontaktovat jejího koordinátora Jana Milotu na e-mailu: jan.milota@iqrs.cz či zhlédnout webové stránky www.socialnibydleni.org.



Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: tři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace