Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Těžkosti v navázání vztahu s rodinou při práci s lidmi se závislostí

ilustrační foto

Vydáno před 11 lety

Ano, démon závislosti je součástí našich životů. Obecně řečeno, jsou drogy, které společnost respektuje a umožňuje jejich dostupnost, a jiné zakazuje. Ať už jsou to látky nebo aktivita, závislost je důsledek, který se dříve nebo později projeví. Sociální práce se podílí na prevenci, léčbě i následné péči lidí ohroženým nebo čelícím tomuto démonovi. Psychologové a sociální pracovníci se zaměřují i na práci s rodinami lidí postižených závislostí. Navázání kontaktu a samotné práce není ale jednoduchá.

V rámci práce s lidmi se závislostí je práce s drogově závislými jedna z nejznámějších činností sociálních pracovníků. Problém drogové závislosti se ale dotýká celé rodiny, vztahově i finančně. Například sdružení Laxus pracuje s drogově závislými v Královéhradeckém kraji už od roku 1996 a od roku 2007 také v kraji pardubickém. S rodinami drogově závislých se pracovníci Laxusu setkávají například v rámci programu Ambulantní léčby nebo Poradenství pro osoby blízké, ve kterých poskytují poradenskou práci především rodičům experimentátorům (v kontextu rodinné terapie a poradenství), ale i samotným uživatelům drog. „Konzultace probíhají individuální formou a jsou velmi využívané, popisuje Daniel Dvořák ze sdružení Laxus. „Práce s rodiči a osobami blízkými uživatelů návykových látek tvoří až jednu třetinu celkových výkonů pracovníků Ambulantního centra v Pardubicích a Hradci Králové,“ dodává.

Pokud mají rodiče zájem…

Daniel Dvořák, který je odborným garantem Ambulantních center sdružení Laxus, ale přiznává, že skupina určená přímo pro rodiče uživatelů momentálně v zařízení neprobíhá hlavně z důvodu opakovaného nezájmu ze strany rodičů. „Důvodem může být obava ze ztráty anonymity v menších městech typu Hradce Králové a Pardubic,“ upřesňuje situaci Dvořák. 

Závislostem se věnuje také nezisková organizace P-centrum, která nabízí služby z oblastí prevence, péče o rodinu s dětmi, poradenství, léčby a doléčování závislostí. P-centrum poskytuje lidem, kteří mají problémy s drogami, alkoholem a gamblingem, ambulantní léčbu a jejich blízkým pak poradenství a další služby. „Našimi klienty jsou ve Službě následné péče lidé starší 18-ti let. Nabízíme jim možnost rodinné terapie. Oni sami si určují, jestli o to mají zájem, či ne,“ popisuje možnosti klientů pro práci s jejich rodinou na odborné, poradní rovině, vedoucí Doléčovacího centra organizace P-Centrum v Olomouci Edmund Witmann, „jen malá část tuto možnost využije. Samostatně jejich rodinám nenabízíme služby, a pokud potřebují poradenství, tak odkazujeme na další naši službu, na Poradnu pro alkoholové a jiné závislosti.“

Možnosti rodinné terapie pro sociální práci

Point 14 v Plzni aktivně hledá možná společná východiska pro lidi se závislostí nebo ohrožené závislostí s ohledem na jejich minulost a aktuální situaci s cílem podpořit a pozvednout osobnost člověka. „Přínosem zapojení rodinných příslušníku do procesu doléčování je kromě podpory všech zúčastněných také fakt, že klienti často uvízli v opakujících se vztahových vzorcích, které mají vliv na jejich další rozhodování, navazování vztahů a náhled na život jako takový,“ vyzdvihuje přínos rodinné terapie Soňa Černá ze Střediska následné péče. „Díky rodinné terapii jsou tyto vzorce rozpoznány, máme prostor pro změnu. To samo o sobě je důležitým prvkem v prevenci relapsu a udržení abstinence,“ uzavírá Černá.

Aktivita sdružení Point 14 (point-for-teen) vychází z principů práce Teen Challenge. Tato práce zahrnuje komplexní pomoc lidem s problémem závislosti a dalšími problémy, které ovládají jejich život. Zajišťuje primární prevenci drogových závislostí, provozuje kontaktní centrum, léčbu deleguje s ohledem na indikaci přednostně do terapeutické komunity Vršíček, a i po skončení léčby mohou klienti využívat následnou péči formou chráněného bydlení. Spolupráci s rodinami popisuje Soňa Černá: „Rodinní příslušníci našich klientů dochází většinou na individuální konzultace tzv. rodinné poradenství nárazově, anebo potom na opakovaná sezení tzv. rodinnou terapii. Dále nabízíme párovou terapii pro naše klienty a jejich partnery.“

Těžkosti s navázáním vztahu s rodinou, které sleduje v rámci rodinné terapie Point 14 z Plzně, potvrzují zkušenosti ze sdružení Laxus, jak z obavy předsudků na straně rodiny, tak i na straně nedořešeného vztahu samotného klienta, z praxe Doléčovací ho centra P-Centra.  Ani sdružení Point 14 se vzhledem k tomu, že klienti přicházejí z různých krajů v ČR, prozatím nepodařilo vytvořit rodičovskou skupinu.

Eliška Barochová
Foto: © Roman Sakovich
_________
K úvodní fotografii: Londýnský fotograf Roman Sakovich vytvořil sérii fotokoláží s názvem HALF, které dávají náhled na drastický vzhledový rozdíl při ne/užívání návykových látek.
Více na webu fotografa.
 


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: šest

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace