Společnost sociálních pracovníků ČR se obrací na všechny sociální pracovníky1 , kteří působí v různých rezortech a oblastech státní správy a nevládního neziskového sektoru, aby se dle svého uvážení zapojili do příprav věcného záměru profesního zákona.
V současné době probíhají aktivity zaměřené na diskuzi a přípravu věcného záměru zákona o sociálních pracovnících (pracovní označení). Gestorem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, které prostřednictvím Odboru sociálních služeb připravuje podklady, účastní se přednášek, diskusních setkání, řídí pracovní skupiny a zpracovává připomínky (které může zasílat široká odborná veřejnost, především však sami sociální pracovníci).
Příprava tohoto věcného záměru zákona je v mnoha ohledech specifická. Za největší klad Společnost sociálních pracovníků považuje velkou otevřenost ze strany rezortního ministerstva, respektive konkrétních úředníků, kteří vstřícně a trpělivě diskutují nad využitím plánovaného právního předpisu. Ten doposud v oblasti sociální práce chybí a je nezastupitelný jinými v současné době platnými právními normami. Další významnou skutečností je angažovanost ministerských úředníků v návštěvách všech regionů ČR. Tím je zajištěno plošné získávání názorů a postojů sociálních pracovníků. V neposlední řadě je i vhodné ocenit důkladný přístup při průběžném vypořádávání se s připomínkami a návrhy od odborné veřejnosti.
Celkově panuje shoda, že jde o proces, který by měl "jít zespodu". Společnost sociálních pracovníků je přesvědčena, že sociální pracovníci najdou v zákoně zásadní oporu pro svou práci ve všech vykonávaných odvětvích a agendách, rovněž také pro sociální práci jako vysoce specifickou a nezastupitelnou činnost. Zákon o sociálních pracovnících by měl být legislativní oporu, definovat profesi sociálního pracovníka s možností profesního sdružování.
V současné době se již nevede diskuze o tom, zdali zákon ano či ne. Na tuto otázku odpověděly dvě celorepublikové konference. Nyní je potřeba řešit, v jakém rozsahu by měl zákon zasahovat do profese sociálních pracovníků, respektive jakým způsobem by ji měl zastřešovat, ukotvovat, regulovat nebo vytvářet určité zázemí v právním rámci. Je zcela legitimní, že v tomto přípravném procesu se diskuze rozděluje na příznivce a odpůrce, na pasivní a aktivní diskutující. Je nežádoucí, aby docházelo pouze k nekonstruktivní kritice nebo k lhostejnosti v postoji k tomuto tématu. Pro úspěšnou přípravu zákona je důležité, aby se zapojilo, nebo k jeho významu a dopadu pro jejich profesi vyjádřilo, co nejvíce sociálních pracovníků.2
Vysoká angažovanost může přispět k eliminaci prosazení vlivu některých zájmových skupin, jejichž členové nejsou sociální pracovníci, a jejichž záměr je motivován jinými důvody než výkonem profese sociálního pracovníka. To nevylučuje širší diskuzi a spolupráci různých zastřešujících organizací, jednotlivců nebo dalších subjektů, kteří mohou přinést důležité podněty do přípravy zákona.
Společnost sociálních pracovníků ČR se již tradičně a dlouhodobě podílí na vytváření zázemí pro práci sociálních pracovníků. Prostřednictvím svých zástupců se podílí na přípravách zamýšleného právního předpisu a podporuje jeho vznik.