Problém, jak působit na motivace svých klientů, vyvstal snad před každým sociálním pracovníkem, který chtěl dosáhnout pozitivní změny v postojích svých klientů. Obzvlášť problematickou se jeví práce s motivací v tzv. totálních institucích, jako jsou například věznice.
Probační a mediační služba ČR spolu s Vězeňskou službou ČR se rozhodly čelit téměř pětašedesáti procentní recidivě odsouzených za majetkovou trestnou činnost a prostřednictvím projektu Křehká šance již třetím rokem omezují počet lidí, kteří se do vězení opakovaně vracejí. V rámci projektu chce stát za pomoci služeb Domů na půl cesty a motivačních rozhovorů připravit odsouzené s předpoklady pro podmíněné propuštění na život vně věznice tak, aby po svém podmíněném propuštění se úspěšně adaptovali a začlenili se do společnosti a na trh práce.
Motivační rozhovory jsou vyzkoušeným funkčním nástrojem, který se v posledních dvaceti letech rozvinul do respektované metody, jejíž využití přesahuje oblast léčby závislostí, kde původně vznikly, a nalézá uplatnění při prevenci, léčbě i podpoře udržení dosažených změn v oblasti sociální práce, v praktickém lékařství, v psychiatrii, v nápravných zařízeních, při práci s mladistvými nebo v koučování.
„Důraz při motivačních rozhovorech je kladen na základní vztahový přístup charakterizovaný spoluprací, respektem, zájmem a pomocí klientům při hledání vlastní motivace, nápadů a cest ke změně,“ představuje klinický psycholog a psychoterapeut Jan Soukup motivační rozhovory v právě vydávané knize Motivační rozhovory v praxi.
Práce s motivací je důležitá i pro samotného sociálního pracovníka. Dovolím si na závěr citovat zkušenost Markéty Brziakové ze článku Já a motivační rozhovory, který napovídá, že motivační rozhovory nejsou pouze motivací pro klienty, ale i samotného sociálního pracovníka: „Díky výcviku motivačních rozhovorů se určitě zvýšila má odbornost a kompetentnost, kterou velmi dobře využívám při poskytování některých sociálních služeb, zejména při případové práci, jejímž smyslem je práce na osobních cílech klientů a individuálním plánování.“
Sociální pracovníci mohou metodu motivačních rozhovorů ovládnout díky absolvování speciálně zaměřených výcviků nebo si základní skutečnosti nastudují v nově vydávané publikaci Motivační rozhovory v praxi.
Eliška Barochová (PR)