Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » Recenze »

Stanislava Lištiak Mandzáková

Sexuální a partnerský život osob s mentálním postižením

ilustrační foto

Vydáno před 10 lety

Praha: Portál, 2013.

Kniha se zaměřuje na dosud poměrně tabuizované téma sexuality osob s mentálním postižením (MP) a jejich sexuální i partnerský život. Je určena pracovníkům tzv. pomáhajících profesí (pracovníkům v sociálních službách, sociálním pracovníkům, speciálním a sociálním pedagogům aj.) i rodičovské veřejnosti a studentům humanitních oborů.

Kladem knihy je její čtivost, srozumitelnost a vyváženost teoretických či odborných východisek i konceptů, výzkumných zjištění a reflektované praxe ze života osob s MP.

Autorka se věnuje vymezení a vysvětlení adekvátní terminologie a následně se zabývá postoji k sexualitě osob s MP i jejich vývojem. Dále věnuje pozornost východiskům, determinantům, polemikám a výzkumům týkajícím se sexuality a partnerských vztahů osob s MP. Přitom zmiňuje i specifika této problematiky v podmínkách ústavní péče. Přestože se výzkumná zjištění týkají především situace na Slovensku, jsou interpretované poznatky cenné a ilustrativní, neboť lze říci, že jsou v intencích se situací v ČR, resp. jí odpovídají. Samostatnou kapitolu autorka věnuje rizikům sexuality osob s MP z hlediska zneužívání, vykořisťování, etických aspektů a sexuálně přenosných chorob. Trochu nelogicky sem zařazuje i homosexualitu, což je poněkud matoucí. Jednak proto, že moderní společnost považuje heterosexuální i homosexuální vztah za rovnocenné, a také proto, že homosexuální chování lidí s MP nemusí být symptomem, projevem jejich homosexuální orientace. Je třeba rozlišovat mezi vrozenou homosexuální, popř. transsexuální (jedinec není v souladu se svým tělem, cítí se jako osoba opačného pohlaví) orientací a „pseudohomosexualitou“, kdy se jedinec sexuálně zajímá o osoby stejného pohlaví, protože mu chybí zkušenosti s heterosexuálním vztahem a jinou možnost nemá. Autorka zjevně klade důraz na přiměřenou a včasnou sexuální výchovu, přičemž zdůrazňuje její potřebnou interdisciplinaritu a poukazuje na přínos zahraničních zkušeností. V závěru knihy pak autorka přináší návrh koncepce sexuální výchovy osob s MP na Slovensku, která může být podnětná i pro českou praxi v této oblasti.

Celkově lze konstatovat, že se jedná o velmi podařenou a potřebnou publikaci, která zaujme i podnítí k zamyšlení a tím i může přispět ke zkvalitnění života osob s MP v oblasti sexuálního prožívání a sebevyjádření. Sekundárním kladem knihy je i rozsáhlá bibliografie, což usnadní práci těm, kteří se touto tematikou hlouběji zabývají.

 Libor Novosád,
poradenský speciální pedagog a sociální pracovník


Sdílet text:


Podobné zprávy

Akademické články Teorie a modely zdravotního postižení
Inspirace Prevence nadváhy je součástí zdravého životního stylu lidí na vozíku
O čem se mluví Jinakost, postižení, kritika. Společenské konstrukty nezpůsobilosti a hendikepu
O čem se mluví Jak se žije dětem s postižením po deseti letech
Akademické články Mateřství žen s mentálním postižením pohledem sociálních pracovníků: Bezmoc, ale čí?


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: sedm

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace