Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Finalisty soutěže Projektový manažer roku 2012 vybere jedenáctičlenný tým špičkových odborníků

ilustrační foto

Vydáno před 12 lety

Soutěž Projektový manažer roku 2012 byla vyhlášena dne 30. června 2012 a už jste o ní mohli také číst na stránkách Sociální práce. Smyslem soutěže je najít a ocenit nejvýznamnější a nejúspěšnější projektové manažery, manažerky a samotné projekty ve veřejném, soukromém i neziskovém sektoru v rámci České republiky, a to napříč všemi odvětvími.

Soutěžící se mohou registrovat nejpozději do 31. srpna 2012 prostřednictvím webových stránek soutěže, a to do kategorií Projektový manažer / Projektová manažerka roku, Projekt roku, Charitativní (neziskový) projekt roku, Studentský projekt roku a Síň slávy projektového managementu. 

Projektové řízení v sociální práci
"Základní znalosti v oblasti projektového řízení podle mého názoru patří v dnešním dynamickém, turbulentním a neustále se měnícím světě mezi klíčové dovednosti každého člověka, nemusí se jednat výhradně jen o projektového manažera," vysvětluje přínos soutěže i pro sociální práci Markéta Arazimová, certifikovaná projektová manažerka IPMA, členka výboru a tisková mluvčí Společnosti pro projektové řízení, o. s. "Projektové řízení dává komukoliv v jakémkoliv oboru či prostředí, kde je nutné dosáhnout nějakého cíle ve stanoveném čase a za použití limitovaných finančních prostředků, kvalitní sadu nástrojů, " dodává Arazímová.

Celý rozhovor s Markétou Arazimovou, mluvčí soutěže Projektový manažer roku čtěte níže.

Nyní jsou známi i členové poroty
Členové Týmu hodnotitelů jsou držiteli certifikátu některého ze tří mezinárodních standardů projektového řízení (IPMA®, PMI® nebo PRINCE2®) a zastupují různé profesní oblasti. Tým hodnotitelů tvoří Václav Brož (SPX Flow Technology s.r.o.), Miloš Celný (ČEZ, a.s.), Josef Černý (Metrostav a.s.), Miroslava Frýdlová (Atos S.A.), Marian Kudela (Marbes Consulting s.r.o.), Vlastimil Poláček (AutoCont CZ a.s.), Richard Řehořek (London International Graduate School), Radek Švarz (KBC/ČSOB a.s.), Jaroslav Švec (Akademické centrum studentských aktivit), Miroslav Vlach (Banka projektů) a Aleš Zeman (Seiza s.r.o.). Porotci mají za sebou úvodní setkání, které se konalo v pražském školícím centru PM Consulting, s.r.o., kde se hodnotitelé rozdělili do jednotlivých pracovních skupin.

Hodnocení přihlášených projektů bude tříkolové

Soutěž je unikátní ve způsobu hodnocení, které je pro každou kategorii tříkolové. Právě vzniklý tým hodnotitelů tak čeká náročná práce. Hlavními kritérii hodnocení soutěžících v kategorii Projektový manažer roku jsou proaktivita, snaha vyřešit potřeby zadavatele, práce s projektovým týmem, kompetence technické, behaviorální a kontextové a výsledky získané simulací projektu.

"Hodnotitelé nejprve zhodnotí přihlášky a povedou osobní pohovory se soutěžícími," vysvětluje způsob hodnocení ředitel soutěže Ing. Jan Doležal, Ph.D. První kolo posuzování tvoří 30 % z celkového hodnocení a na jeho základě bude stanoveno pět finalistů této kategorie.

Ve druhé fázi, která představuje 40 % hodnocení, absolvují nominovaní finalisté jednodenní simulaci projektu "Pacifická dráha". O vítězi rozhodne ve třetí závěrečné fázi porota soutěže, která na základě předchozích výsledků a osobních prezentací v rámci slavnostního galavečera rozdělí zbylých 30 % hodnocení.

Hodnocení v dalších kategoriích

Projekt roku, Charitativní (neziskový) projekt roku a Studentský projekt jsou oblasti, ve kterých se bude v soutěži posouzovat přínos projektu, jeho realizaci v souladu s dobrou praxí projektového řízení a také na vědomou práci s tzv. kuželem nejistoty. Tento aspekt sleduje, zda realizátoři projektu přistupovali proaktivně k měnícím se okolnostem, zda pracovali na základě společné dohody a také jakým způsobem upravovali cíl a rozsah projektu v jeho průběhu, aby dosáhli stanoveného výsledku. Pozornost je věnována rovněž efektivnímu vynakládání financí na projekt.

Již v první fázi hodnocení projektů bude na základě dodaných přihlášek a osobního pohovoru vybráno pět finalistů. Ve druhé části porotci osobně navštíví realizátory projektu, což ovlivní celkový výsledek z 65 %. Zbylých 35 % hodnocení bude představovat hodnocení prezentace projektu na závěrečném galavečeru.

Vítězové jednotlivých kategorií získají prestižní manažerské ocenění a skleněnou pamětní cenu od světově uznávaného výtvarníka Bořka Šípka. Všichni finalisté se zároveň mohou těšit na unikátní stříbrné manžetové knoflíčky vytvořené Markétou Kratochvílovou, nadanou studentkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové z ateliéru K.O.V. Evy Eisler.

Závěrečné hodnocení poroty a v yhlášení vítězů proběhne formou slavnostního galavečera, který se bude konat dne 9. října 2012 v Centru současného umění DOX v Praze. Publikum v jeho průběhu zvolí z řad nominovaných finalistů Nejsympatičtějšího projektového manažera a Nejsympatičtější projekt.

-Přejato z oficiálních materiálů Společnosti pro projektové řízení-

 

I v oblasti sociální práce nalezne projektové řízení svůj významný prostor

Rozhovor s Markétou Arazimovou, členkou výboru a tiskovou mluvčí sdružení Společnosti pro projektové řízení.

 

Co Vás přimělo k této soutěži, oceňování projektových manažerů a projektů?
Společnost pro projektové řízení, o. s., působí jako zastřešující organizace projektových manažerů v České republice již více než dvacet let. Rádi bychom veřejnosti představili úspěšné zástupce této profese, leadery v oboru projektového řízení, oboru, který v dnešním dynamickém světě nabývá tolik na významu. Myslím, že se čeští projektoví manažeři rozhodně nemají za co stydět, ba naopak. Chceme představit úspěšné projekty, vyzdvihnout práci projektových manažerů a ukázat jejich význam v rozvoji podnikání a celé české ekonomiky.

U nás o podobné soutěži nevím. Existuje podobná v Česku nebo na Slovensku...
V České republice patří mezi první vlaštovky soutěž, kterou pořádá v rámci jednodenní konference Best Project Management Day společnost Ernst&Young, letos proběhl její pátý ročník a soutěžilo v ní deset projektů z ČR a ze Slovenska. Pátý ročník má také úspěšně za sebou naše oblíbená soutěž studentských projektů ProjectOn, kterou pořádáme v rámci dvoudenní Konference projektového řízení ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Pro další ročníky jsme se rozhodli přesunout tuto studentskou soutěž do samostatné kategorie Studentský projekt roku v rámci soutěže Projektový manažer roku a dát tak studentům možnost soutěžit a prezentovat se celorepublikově. 

Určitě bychom mohli nalézt některé úzce specializované soutěže, jako např. Manažer roku, TOP10 ICT firem či soutěže výhradně pro oblast stavebních a developerských projektů. V zahraničí má velkou tradici mezinárodní soutěž IPMA International Project Excellence Award. Ta v celosvětovém měřítku podporuje profesionální projektový management, oceňuje příklady excelentně řízených projektů a letos oslaví už desáté výročí svého konání.

Čím byste chtěli být jiní?
Pro naši soutěž Projektový manažer roku jsme v rámci SPŘ sestavili tým expertů, který připravil zcela unikátní koncept soutěže projektových manažerů a projektů. Jedinečný je systém hodnocení, do kterého jsme zařadili simulaci manažerské hry. Naplno se tak mohou v reálné situaci projevit vlastnosti a schopnosti soutěžícího projektového manažera a členů jeho týmu, které z vyplněných dotazníků a profesních CV, byť by byly sebevíc podrobné, jednoduše nevyčtete. Velice dramatické bude také závěrečné finále. Poslední možnost změny výsledků totiž přinesou až prezentace finalistů před porotou v rámci slavnostního galavečera. Všichni budou limitováni velice krátkým časem a rozsahem, budou muset vtěsnat to nejdůležitější o své osobě nebo o svém projektu do patnácti obrázků, přičemž o každém mohou hovořit jen patnáct vteřin. Toto v žádné jiné soutěži na světě nenaleznete.

V čem podle Vás může být tato soutěž přínosem pro projekty v oblasti sociální práce?
Základní znalosti v oblasti projektového řízení podle mého názoru patří v dnešním dynamickém, turbulentním a neustále se měnícím světě mezi klíčové dovednosti každého člověka, nemusí se jednat výhradně jen o projektového manažera. Projekty připravují učitelé na základních školách pro své žáky, vědecká pracoviště pracují na projektech a bojují o granty na jejich realizaci, a koneckonců i napsání knihy nebo rekonstrukce koupelny u vás doma jsou projekty, byť menšího rozsahu. Projektové řízení dává komukoliv v jakémkoliv oboru či prostředí, kde je nutné dosáhnout nějakého cíle ve stanoveném čase a za použití limitovaných finančních prostředků, kvalitní sadu nástrojů. Nepochybuji, že i v oblasti sociální práce nalezne projektové řízení svůj významný prostor.

Pokud můžete z praxe posoudit, mohou být i sociální pracovníci dobrými projektovými manažery? 
Nepovažuji se rozhodně za experta v oblasti HR sociálních pracovníků. Obecně ale mohu říci, že dobrého projektového manažera můžete najít kdekoliv. Základní předpoklady kandidátů se dají testovat sadami běžně používaných nástrojů, jako je např. MBTI test, lze doplnit o testování některých specifických vlastností. Toto jsou ale pouze osobnostní předpoklady, ty z vás dobrého projektového manažera samy o sobě neudělají. Určitě k nim musíte přidat odborné vzdělání a získat zkušenosti v konkrétních realizacích projektů.

V zastoupení jsou firmy, které jsou držiteli některých z vybraných certifikátů mezinárodních standardů. Co tyto certifikáty znamenají?
Držitelem certifikátů v oblasti projektového řízení nemohou být firmy jako takové, ale konkrétní lidé, projektoví manažeři, jedná se o certifikace v oblasti profesních znalostí. Mohli bychom to laicky přirovnat k atestacím lékařů nebo advokátním zkouškám. Skutečnost, že je daný projektový manažer držitelem některého z profesních certifikátů, znamená, že získal odborné znalosti pro řízení projektů dané typem a úrovní příslušné certifikace. 

Soutěž byla vyhlášena na konci června a přihlášky mohou jednotlivci, firmy i neziskovky zasílat ještě bezmála měsíc. Najdou své místo i přihlášky neziskových organizací?
O soutěž již projevily zájem téměř čtyři desítky soutěžících, oblasti jejich působení jsou opravdu různorodé, doslova napříč všemi obory podnikání a českou ekonomikou. Mezi soutěžícími jsou zástupci velkých společností jako např. L'Oreál Česká republika a.s., AutoCont CZ a.s., Logica, FINEP a.s., ale také neziskové organizace např. Nadační fond ČESKÝ MOZEK, Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR či Liga lidských práv a v neposlední řadě registrujeme také několik zajímavých studentských projektů. 

Co pro vítězné organizace takové ocenění vlastně bude znamenat?
Být nejlepším projektovým manažerem nebo členem týmu, který realizoval nejlepší projekt v České republice v daném roce, je především významné morální ocenění a vyjádření velkého uznání a respektu ze strany expertů, profesionálů a mnohdy také kolegů z oblasti projektového řízení. Získané ocenění v soutěži Projektový manažer roku může mít vliv také na profesní růst finalistů a na zájem o jejich dovednosti pro řízení nových projektů. Pro vítěze jsme připravili unikátní skleněné pamětní ocenění z dílny Bořka Šípka, všichni finalisté si odnesou stříbrné manžetové knoflíčky, které pro nás ručně zpracovává talentovaná studentka Markéta Kratochvílová z atelieru K.O.V. Evy Eisler při VŠUP. Nezapomněli jsme na věcné dary obchodních partnerů soutěže. A rozhodně se všichni finalisté a široká veřejnost mohou již nyní těšit na slavnostní vyhlášení vítězů, které proběhne dne 9. října 2012 v rámci pestrého a netradičního galavečera ve velkém Auditoriu Centra současného umění DOX v Praze. 

-ebar-



Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace