Jedna miliarda lidí hladoví, každý čtvrtý obyvatel planety nemá přístup k elektřině, drahé značkové zboží vyrábí zaměstnanci za mzdu, která nestačí ani na jídlo. Na tyto a další problémy i s návrhy jejich řešení v září upozorňovaly Dny proti chudobě. V 17. října problematiku chudoby připomene Mezinárodní den za odstranění chudoby vyhlášený Radou OSN.
Na Mezinárodní den za odstranění chudoby (17. října)
je připraven kulatý stůl "Výzvy zelené ekonomiky",
který bude reflektovat výstupy ze summitu Rio+20.
Akce jsou organizovány platformou Česko proti chudobě, která sdružuje téměř šedesát organizací zaměřených na rozvojovou pomoc, vzdělávání, genderovou problematiku, životní prostředí i problémy mezinárodního obchodu a oddlužení. Česká platforma je součástí mezinárodní kampaně The Global Call to Action against Poverty (GCAP).
Dny proti chudobě proběhly ve dnech 7.-18. září na mnoha místech České republiky. Jejich součástí byly informační stánky, happeningy, výstavy, koncerty, přednášky, promítání filmů.
Letošní kampaň byla zaměřená na informování především o třech nejpalčivějších problémech dneška:
Hlad, podvýživa, produkce potravin a především jejich distribuce jsou základními úkoly, které je třeba řešit. Přesto, že vyprodukujeme nejvíce potravin na hlavu v historii, nejsme schopni snížit počty hladovějících.
Jeden a půl miliardy lidí nemá přístup k elektrické energii. Musí se bez ní obejít statisíce škol, zdravotních středisek... Přitom řešení, která jsou dostupná a proveditelná, jsou známa již léta.
Produkce zboží se přesouvá do chudých zemí, kde je realizována za otřesných pracovních podmínek. Tato výroba ničí zaměstnanecké podmínky v rozvojových zemích a zároveň ohrožuje i pracovní trh u nás. Obrovské úniky peněz do daňových rájů likvidují zbytky funkční ekonomiky.
Člen koordinačního týmu Tomáš Tožička říká: "Svět je příliš malý na to, abychom si mohli myslet, že omezování práv či bída někde jinde na nás nebudou mít žádný dopad".