„Jak si kdo ustele, tak si usne.“ Těmito slovy uvedla za organizátory Eliška Lindovská představení akce Noc venku 2012 na valné hromadě ASVSP. Noc venku má svůj předobraz v akcích pořádaných zejména studenty od 70. let až do dneška v mnoha městech Velké Británie.
Tehdy, stejně jako dnes, nebyl studentům lhostejný osud lidí bez domova, a tak začali organizovat zážitkové akce, jejichž prostřednictvím účastníci alespoň na jednu noc osobně prožívali, co to znamená spát pod širým nebem v ne zrovna optimálních podmínkách. „Chceme, aby se lidé na vlastní kůži seznámili s problematikou bezdomovectví a poznali, jaké to je spát venku,“ upřesňuje cíl akce. „Současně také chceme získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova,“ dodává Eliška Lindovská.
Noc venku 2012 a její zajímavý doprovodný program se uskutečnila v opravdu chladném předposledním listopadovém čtvrtku v ostravském kostele sv. Václava. Krátce před osmnáctou hodinou začali první účastníci odevzdávat vstupné – potraviny v minimální hodnotě padesáti korun. „Dala jsem vám vše, co nám zbylo z letní dovolené,“ s úsměvem komentovala úhradu vstupného jedna z návštěvnic. Její balíček obsahoval konzervy, instantní polévky, čaj a cukr, a podobný obsah měly i balíčky ostatních účastníků. Pořadatelé „vstupné“ třídili a podle charakteru potravin je tak trochu symbolicky umísťovali do připravených plastových popelnic.
Po doprovodném programu domů, nebo ven do papírových krabic?
V doprovodném programu vystoupili s přednáškami Jan Keller a Jan Snopek; zahrály kapely Mamalör, Empty Pipen, Adobre, Duben v Pešti a Posledné Decembrové Dni; vystoupilo hudebně taneční seskupení Prapos. Účastníci si mohli pochutnat na vegetariánském občerstvení Food not Bombs a poslechnout si zajímavé autorské čtení časopisu Protimluv.
Necelých padesát účinkujících vytvořilo náplň doprovodného programu, který zhlédly téměř čtyři stovky lidí. S koncem programu přišel pro spáče čas uložení se před budovou kostela. V průběhu noci klesla teplota na dva stupně a někteří ze čtyřiceti spáčů začali dosti intenzivně pociťovat zimu. „Byla jsem dobře vybavená: spacák do minus sedmi, zateplené kalhoty a prostě teplé prádlo…“ popisuje svoji výbavu jedna ze spáček Olga Trunečková. „Ale i tak jsem celá promrzla, až mi bylo do breku … a taky jsem si nakonec pobrekávala! Potřebovala jsem strašně na záchod, ale snažila jsem se to vydržet, abych nemusela vylézt ze spacáku. To bylo hrozný!“ dodává k popisu svého zážitku.
Zažití podmínek podobných denní rutině lidí bez domova navozuje v některých zúčastněných pocit uvědomění si opravdové těžkosti situace, a to i přesto, že Noc venku je umělý model, ze kterého je možno vystoupit. „Jako žena si reálně uvědomuji, čemu všemu bych musela čelit jako bezdomovkyně – co se týče hygieny, rizika onemocnění a ztráty sociálního statutu mezi lidmi,“ přemýšlí o svém zážitku další spáčka Žaneta Kapnobulosová. „Najednou máte pocit, že jste okolím vnímáni jako nějaký odporný hmyz,“ uzavírá poklesle.
Potravinová pomoc lidem bez domova
Noc venku 2012 a podpora jejích účastníků přinesla i potravinovou pomoc lidem bez domova. Na „vstupném“ organizátoři vybrali 1 028 kusů instantních polévek, 111 kilogramů cukru, 205 balení čaje, 134 kusů masových konzerv, 6 kilogramů luštěnin a mnoho dalších jednotlivých potravin. Tyto trvanlivé potraviny byly organizátory rozděleny mezi organizace, které s lidmi bez domova pracují a potraviny jim v rámci své každodenní práce předají. Jde o zařízení pro lidi bez domova Charity Ostrava, Centra sociálních služeb Ostrava a Armády spásy v Ostravě.
Noc venku 2012 pořádala Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity spolu se Sdružením azylových domů v ČR (S.A.D.). „V organizacích Noci venku budeme pokračovat i v následujících letech a naším cílem je rozšířit tuto zajímavou akci i do ostatních měst České republiky,“ uzavírá své úvodní slovo pořadatele Dominika Najvert, ředitelka S.A.D.
Roman Baláž