Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Ministerstvo zmírňuje dopady amnestie

ilustrační foto

Vydáno před 11 lety

Z téměř 6 400 vězňů, kteří byli po amnestii prezidenta propuštěni, se téměř 4 500 už registrovalo na úřadu práce. A skoro 4 000 požádalo o mimořádnou okamžitou pomoc. Pokud by o tuto dávku a podporu v nezaměstnanosti požádalo 6 000 propuštěných, znamenalo by to podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí výdaje 18,6 miliónu korun. Amnestovaným pomáhají také další organizace díky penězům z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

První kroky vězňů po propuštění často - na základě doporučení kurátora - směřují právě na Úřad práce ČR. Mohou požádat o mimořádnou okamžitou pomoc až tisíc korun a podporu v nezaměstnanosti. „Úřady práce jsou na zvýšený zájem připraveny. Mají k dispozici dostatek peněz, aby mohly vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc.  A posílily také počty pracovníků na přepážkách i bezpečnostní opatření,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Na oddělení sociální prevence každého města působí sociální kurátor. Propuštěného vězně může doprovodit na úřady, doporučit mu zaměstnavatele či dát tipy na ubytování. V současné mimořádné situaci se propuštění mohou obracet také na střediska Probační a mediační služby. „Naši pracovníci klientovi poradí, co si potřebuje vyřídit a jaké úřady navštívit. Spolupracujeme úzce s úřady práce, například v Brně pomáháme na pěti pobočkách zvládnout nápor čerstvě propuštěných,“ říká ředitel probační a mediační služby Pavel Štern.

Po vyřízení nutných administrativních kroků klienty odkazují na partnerské organizace v daném regionu – pobočky České katolické charity, Diakonie ČCE, organizace Podané ruce, Člověk v tísni, RUBIKON Centrum a další.

Pokud si propuštěný najde práci, má kde bydlet a dostává podněty a rady, jak řešit svou situaci, je na dobré cestě k plné samostatnosti a začlenění do společnosti. „Jeden den člověka ve vězení přijde stát na tisíc korun, ročně tedy na zhruba 360 tisíc. Proto je boj proti recidivě a pomoc při dodržování alternativních trestů cestou, jak výrazně uspořit peníze z veřejných rozpočtů,“ říká Lucie Streichsbierová z RUBIKON Centra, které se specializuje na pomoc lidem s kriminální minulostí

Podle odborníků na sociální práci jsou integrační programy nejlepším řešením proti sociálnímu vyloučení a návratu k trestné činnosti. „V rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) jsou proto jednou z cílových skupin lidé před a po výkonu trestu ve 46 projektech. Podporu z Evropského sociálního fondu tak dostávají organizace, které se na práci s touto skupinou specializují,“ říká vrchní ředitel sekce fondů EU MPSV Vladimír Kváča.

Jak taková pomoc lidem po výkonu trestu vypadá? Například RUBIKON Centrum nabízí zejména pracovní a dluhové poradenství. Právě tyto oblasti lidé po propuštění z vězení totiž řeší nejčastěji. Podporu nabízejí i vězňům, kteří mají krátce před ukončením výkonu trestu - mohou zahájit spolupráci s mentorem. Ten se stává jejich osobním průvodcem i v prvních dnech na svobodě, může na ně čekat na bráně z vězení, pomoci jim vyřídit si nutné první žádosti o dávky, poradit se zaměstnáním i ubytováním. Poskytuje i důležitou psychickou podporu.

Na Karvinsku se mohou lidé s kriminální minulostí obrátit na Akademii J. A. Komenského, kde jim pomohou s hledáním zaměstnání. „V motivačně-poradenském programu se naučí pohybovat na trhu práce, napsat si životopis, ale i pracovat s počítačem. Nabízíme jim také kurzy autoškoly a sváření,“ upřesňuje Mariola Krakowczyková k programu Nová cesta k integraci financovanému z OP LZZ.

Zkušenost s resocializačním programem má i pan Petr. Během druhého pobytu ve vězení ve Stráži pod Ralskem absolvoval kurz „Finanční gramotnost a řešení zadluženosti“. Měl zájem také o individuální spolupráci před a po propuštění. S mentorkou Lucií si vypracovali plán, čeho by chtěl dosáhnout. Petrovým cílem bylo najít si samostatné bydlení, aby nemusel bydlet u matky, chtěl pomoci s hledáním práce i s dluhy, které se mu nahromadily například za zdravotní pojištění či neplacení alimentů. V neposlední řadě požádal o psychickou podporu.

Výsledky integračních kurzů a poraden mluví sami za sebe: klienti, kteří například v RUBIKON Centru absolvovali více než dvě schůzky pracovního poradenství, měli 60 – 70% úspěšnost při hledání práce. Více než 80 % z nich pak zůstalo na pracovním místě i po zkušební době.

Štěpánka Filipová
tisková mluvčí MPSV

O Operačním programu Lidské zdroje a zaměstnanost:
OP LZZ je jedním z operačních programů, v rámci kterých Česká republika čerpá prostředky z Evropského sociálno fondu. Ten již více než 50 let pomáhá snižovat nezaměstnanost a vytvářet dobré podmínky na trhu práce.
Finanční pomoc z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je určena projektům, které různými způsoby odstraňují bariéry na trhu práce – ať už vytvářejí nová pracovní místa, zvyšují kvalifikaci zaměstnanců, umožňují začlenění znevýhodněných skupin obyvatel či lidí s hendikepem. Koncovými příjemci pomoci jsou konkrétní lidé, kterým se ne vlastní vinou nedaří sehnat práci, nebo naopak lidé, kteří jsou ohroženi ztrátou zaměstnání.
Na řádné fungování Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost dohlíží MPSV. Působnost Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je časově ohraničena programovým obdobím mezi lety 2007 – 2013.

převzato z tiskové zprávy MPSV
 



Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace