Na téma chudoby a sociálních problémů se snaží upozornit Světový den sociální spravedlnosti, který připadá právě na dnešek. Připomínáme si ho od roku 2009 každého 20. února. V České republice je podle Evropského statistického úřadu ohroženo chudobou a sociálním vyloučením pouze 15 procent obyvatel.
Podle definic jsou sociálním vyloučením ohroženi lidé, kteří trpí hmotným nedostatkem nebo ročně pracují méně než 20 procent běžné pracovní doby. „Myslím, že si to málokdo uvědomuje, ale co se týká chudoby, jsme na tom ve srovnání s ostatními členskými zeměmi Evropské unie nejlépe. Přesto považuji za důležité pomoci takto ohrožené skupině občanů, a to penězi státu i evropskými projekty,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
Zadluženým lidem bez domova nebo těm, kterým hrozí ztráta střechy nad hlavou, pomáhá například projekt Vzestupná spirála olomoucké Charity. „Spolupracujeme s organizacemi, jejichž služby naši potenciální klienti využívají: středisko Charity Samaritán pro lidi bez domova, olomoucké nemocnice i psychiatrické léčebny,“ uvedla manažerka projektu Anna Calábková. S klientem se snaží najít cestu zpět z dluhové spirály. Zjistí stav jeho dluhů, pomohou mu v jednání s věřiteli, ale také sestavit domácí rozpočet nebo stanovit priority splácení. „Poptávka je větší, než můžeme v rámci projektu uspokojit. Problémem našich klientů je, že nechají dojít situaci příliš daleko a o pomoc se přihlásí, až když mají na krku exekuci,“ doplnila Calábková.
S inovativním projektem integrace příslušníků sociálně vyloučených romských lokalit přišli v Brně. Město se rozhodlo propojit Správu nemovitostí s romskými neziskovými organizacemi IQ Roma servis a romským střediskem Drom. Společně realizují projekt Prevence zadlužení a další podpůrné činnosti. Správa nemovitostí dokáže včas identifikovat nájemníky, kteří mají problém se splácením, a nabídne jim spolu s poskytovateli sociálních služeb konkrétní možnosti řešení: žádost o splátkový kalendář, zapojení širší rodiny do platby nájemného, pomoc při žádosti o sociální dávky nebo při hledání práce. „Díky této spolupráci se nám za rok a půl existence projektu podařilo viditelně snížit počet nově evidovaných dlužníků i počet nájemníků, kterým jsme museli ukončit smlouvu z důvodů neplacení,“ řekla Marie Pešáková ze Správy nemovitostí Brno – střed. „V nejproblémovějších domech se podařilo vybrané klienty zaměstnat jako domovníky. Tím se značně zvýšila kvalita tamního bydlení a životních podmínek,“ dodala Pešáková.
převzato z tiskové Zprávy MPSV
_________
K tomu, aby se ohroženým skupinám dostala pomoc včas a předešlo se sociálnímu vyloučení, jsou třeba kvalitní a dostupné sociální služby. Ke zvýšení kvality a dostupnosti přispívá OP LZZ prostřednictvím podpory projektů v oblasti sociální integrace. V současnosti mohou žádat kraje, obce, neziskové organizace, poskytovatelé sociálních služeb či vzdělávací instituce o dotaci v rámci výzvy A7 Vzdělávání v sociálních službách (do 30. 4. 2013). Neziskové organizace působící v sociální oblasti mohou podávat žádosti v rámci výzvy A8 Podpora sociální integrace příslušníků romských lokalit (do 31. 10. 2013).
Finanční pomoc z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je určena projektům, které různými způsoby odstraňují bariéry na trhu práce – ať už vytvářejí nová pracovní místa, zvyšují kvalifikaci zaměstnanců, umožňují začlenění znevýhodněných skupin obyvatel či lidí s hendikepem. Koncovými příjemci pomoci jsou konkrétní lidé, kterým se ne vlastní vinou nedaří sehnat práci, nebo naopak lidé, kteří jsou ohroženi ztrátou zaměstnání.
Na řádné fungování Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost dohlíží MPSV. Působnost Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je časově ohraničena programovým obdobím mezi lety 2007 – 2013.