Nejen lidé, ale i zvířata mohou získat podporu z prostředků EU. Domovu Sue Ryder umožnila evropská dotace výcvik canisterapeutického asistenta.
Canisterapie je název metody, v které se využívá speciálně vycvičeného psa k pozitivnímu působení na člověka. Border kolie Bernie studoval tento nelehký obor celkem 1,5 roku. Je díky tomu připraven poskytovat služby klientům Domova Sue Ryder, který její výcvik v rámci projektu Profík podpořil. Projekt umožnil další vzdělávání také ostatním zaměstnancům Domova, a to v oblastech jako je ošetřovatelství, první pomoc, bazální stimulace, ale také v čistě manažerských dovednostech, které jim pomohou lépe a efektivněji zorganizovat své každodenní povinnosti.
Ne, že by Bernie potřeboval lépe organizovat svůj běžný den...
Ten většinou spočívá v pravidelném venčení, polehávání, ale také v odborné práci. „Canisterapie je pro klienty Domova obohacující v mnoha směrech. Kromě fyzického kontaktu se psem, který je základem terapie, si senioři procvičí jemnou motoriku při česání, krmení a dalších drobných úkonech,“ vysvětluje Kateřina Grušová, majitelka Bernieho. “Canisterapie je však především o citovém poutu, který pes se seniory naváže. Stává se nám třeba, že se někteří pacienti v pokročilé fázi demence najednou rozpomenou na domácího mazlíčka, s kterým dříve sdíleli domácnost,“ dodává.
A jakým způsobem k výcviku Bernieho přispěly peníze z evropských fondů? „Výcvik terapeutického psa není levná záležitost. Obnáší pravidelné docházení do tréninkového centra a intenzivní spolupráci cvičitele a majitele psa. Evropská unie nám proplatila náklady na výcvik,“ popisuje čerpání dotace ředitel Domova Sue Ryder Matěj Lejsal. Projekt podle něj probíhal bez větších problémů: „Byla to naše první zkušenost jakožto přímého příjemce dotace. Komunikace s Magistrátem hl. města Prahy jakožto tzv. řídícího orgánu programu, byla vstřícná a zcela korektní. Přes relativně velký rozsah projektu (spolu s Berniem se školilo téměř 150 zaměstnanců) se nám dařilo držet jeho základní rysy bez velkých změn oproti původnímu záměru.“
Z čeho je placen výcvik speciálně cvičeného psa
Projekt byl podpořen z Operačního programu Praha-adaptabilita (OPPA), který spadá pod strukturální fondy EU. Zaměřuje se výhradně na tzv. měkké projekty – tedy na takové záměry, které spočívají v práci s lidmi. „Z programu je možné získat peníze na výplaty, další vzdělávání nebo např. rekvalifikační kurzy. To ovšem neznamená, že by v rámci projektu nemohl být v odůvodněných případech proplacen výcvik speciálně cvičeného psa,“ vysvětluje Petr Pažout expert na měkké projekty z Evropského kompetenčního centra UniCredit Bank.
Zájemci o podobný typ dotace bohužel nebudou mít minimálně v příštím roce mnoho šancí. Evropské dotační programy jsou do značné míry vyčerpané. V rámci OPPA se v roce 2013 již nepočítá s vyhlášením další výzvy. U obdobně zaměřeného Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost se chystá pravděpodobně poslední výzva, ale v tuto chvíli není vůbec jasné, kdy bude vyhlášena. „To neznamená, že by podpora měkkých projektů měla úplně skončit,“ upozorňuje Pažout. “Je jisté, že i v budoucnosti budou obdobné programy financované z evropských fondů fungovat. Budou však spuštěny nejdřív začátkem roku 2014 a je teď těžké říct, jaké konkrétní aktivity podpoří a jak vysokou podporu budou poskytovat, protože jednání na nejvyšších úrovních ještě nejsou uzavřená,“ uzavírá.