Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Je potřeba dávat najevo, že dítě máme rádi pro něj samotné

ilustrační foto

Vydáno před 11 lety

Blíží se konec školního roku a prázdniny. Toto jinak radostné období může znamenat ale také zátěž pro rodiče a dítě. Rodiče mají často velká očekávání a děti naopak obavy z reakce na nepříliš dobré známky. Jak na špatné známky reagovat a kam se obrátit pro pomoc?
 
Horší prospěch neznamená nutně menší snahu dítěte ani jeho nezájem. Může být ukazatelem jiných problémů jako jsou špatné vztahy ve škole, šikana, reakce na situaci v rodině nebo speciální vzdělávací požadavky dítěte. V ideálním případě by vysvědčení nemělo být ani překvapením pro rodiče. „Vysvědčení je hodnocením práce dítěte za celé pololetí, takže by nemělo být pro rodiče žádným překvapením.  Rodiče by se měli systematicky zajímat o školní výsledky dítěte. Za zásadní považuji způsob komunikace rodičů s dítětem o školní přípravě, nastavený pravidelný řád a důslednost při jeho kontrole. Rodiče bývají velmi často citliví na úspěchy svých dětí ve škole, avšak měli by si uvědomit, zda jejích nároky na školní výsledky odpovídají dispozicím dítěte. Pokud dítě ve škole selhává, je důležité, aby rodiče společně se školou a dítětem hledali příčiny jeho neúspěchu, popř. vyhledali odbornou pomoc,“ říká Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské Linky, která funguje společně se známou Linkou bezpečí a poskytuje pomoc rodičům a pedagogům, kteří potřebují poradit s výchovnými problémy týkající se dětí.
 
Hlavní cesta, jak dítě podpořit, je zajímat se o to, co prožívá, a nepoužívat jako výchovnou metodu vystavování dítěte silnému stresu. „Zvláště v čase vysvědčení je potřeba dávat najevo, že dítě máme rádi pro něj samotné a známky s tím nijak nesouvisí,“ dodává Hana Hoffmannová z Nadace Sirius.
 
Tipy pro rodiče: 
Nereagujte hned. Pokud vás dítě rozčílí, dopřejte sobě i jemu časový odstup, než začnete vysvědčení komentovat.
Oceňte to, co se na vysvědčení vašeho dítěte ocenit dá, i kdyby to byla jednička z chování. Každý ji nemá.
Nesrovnávejte svoje dítě s jinými. Může to vzbudit dojem, že byste místo něj chtěli mít doma raději někoho jiného.
 
Tipy pro děti, které mají strach z reakce rodičů na známky na vysvědčení:
O vysvědčení s rodiči mluv předtím, než ho dostaneš.
Pokud máš na vysvědčení horší známku, než s jakou rodiče počítali, je lepší jim dopředu zavolat.
Vezmi si na pomoc nějakou jinou blízkou osobu nebo příbuzného.
Nepříliš dobrou zprávu sděl nejdříve rodiči, který ji přijme pravděpodobně klidněji.
Požádej rodiče o pomoc. Věta „mami, tati, vím, že jsem to pokazil/pokazila, a chci se zlepšit“ může pomoci.
 
Pokud si nevíš rady, je možné obrátit se i na některou z linek důvěry.
 
Kam se obrátit o pomoc? 
Děti se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí. Telefonní číslo 116 111 funguje nonstop a bezplatně jak pro volání z pevných linek, tak i z mobilních telefonů. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o každém problému nebo trápení. Kromě čísla je k dispozici i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo online Chat na adrese http://chat.linkabezpeci.cz.
 
Rodiče mohou využít služeb Rodičovské linky, a to na tel. čísle 840 111 234 (jedná se o bílou linku, u níž je hovor účtován zvýhodněným tarifem 1,60 Kč/min včetně DPH), na kterou se lze obracet každý všední den odpoledne: pondělí až čtvrtek: 13–19 hod. a pátek: 9–15 hod. Nebo mohou požádat o pomoc v obtížných rodinných situacích prostřednictvím E-mailové poradny pomoc@rodicovskalinka.cz, kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.
 
Informační portál SanceDetem.cz nabízí odbornou radu a pomoc rodinám, které se ocitly v nejrůznějších obtížných situacích, např. kvůli zdravotním či psychickým problémům dítěte, rizikovému chování, partnerským nebo finančním problémům, a dále rodinám pečujícím o dítě se zdravotním postižením či se závažným onemocněním. Vytvoření portálu iniciovala Nadace Sirius.
 
Videorozhovoru na toto téma s PhDr. Václavou Masákovou: http://www.youtube.com/watch?v=0ixH4dcfLUQ
 
Zpracoval: Martin Kopáček, Sociální práce
Foto: www.sxc.hu


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace