Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

MPSV: Zaměstnávat zdravotně postižené se vyplácí

ilustrační foto

Vydáno před 11 lety

Jak se vyrovnat v práci se zdravotním postižením? Překonat limity a vytvořit speciální podmínky pro tyto občany se zdravotním postižením pomáhají projekty financované z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ). O odstraňování možných bariér mluví konkrétní lidé, kterým už projekty pomohly, také v seriálu Vlastní cestou, který vysílá Česká televize.
 
„Někteří zaměstnavatelé bohužel stále trpí předsudky, že lidé se zdravotním postižením by vůbec neměli pracovat, protože jsou nemocní. To ale není pravda, mají jen určitá omezení. A ty mohou překonat třeba speciální úpravou pracoviště nebo volbou vhodné práce“, říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. „Je elementární slušností každé dobré společnosti postarat se o své slabší občany. A proto stát pomáhá,“ dodala.
 
Zkušenosti s tím má i devětatřicetiletá Laura Bobůrková, která vystudovala dějiny umění na Karlově univerzitě, ale kvůli zdravotnímu postižení ji chybí jemná motorika a nemůže proto ovládat počítač rukama. Život jí zásadně změnila možnost pracovat s technikou pomocí hlasu. S novým softwarem ji naučili pracovat v projektu „Můj hlas – moje práce“, který realizuje občanské sdružení Polovina nebe. Laura díky projektu získala práci na městském úřadě a splnil se jí tak sen chodit do práce mezi ostatní lidi. 
 
„Pokud zdravotně postižený člověk svůj hendikep otevřeně přizná, osvícené firmy vědí, že díky takovému člověku mohou ročně ušetřit desítky až stovky tisíc korun,“ říká Hana Potměšilová z Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Společnosti s více než 25 zaměstnanci mají totiž povinnost zaměstnat ve své firmě určitý počet osob se zdravotním postižením. Pokud tak neučiní, musí zaplatit za každou osobu, které nenabídnou práci, pokutu 60 000 korun nebo odebrat zboží vyrobené lidmi s postižením v hodnotě 166 000 korun bez DPH. Pokud firma naopak dá šanci zdravotně postiženému člověku, může od Úřadu práce ČR získat roční dotaci ve výši 48 000 korun. 
 
Navíc má také nárok na slevu na dani z příjmu ve výši až 60 000 korun. „Mnohým zdravotně postiženým však chybí potřebné sebevědomí a schopnost prosadit svá zákonná práva,“ říká Martin Stolín ze společnosti Santé Institut. Ta se snaží zdravotně postiženým pomoci prostřednictvím projektu „Důstojné zaměstnávání pro osoby zdravotně postižené“ podpořeným z Evropského sociálního fondu. Hendikepovaným radí, jak uspět na otevřeném trhu práce a pomáhá jim také zaměstnání najít.
 
S příběhem Laury Bobůrkové a dalších lidí, kterým pomohly projekty Evropského sociálního fondu, se od května mohou setkávat diváci České televize v seriálu Vlastní cestou
 
Zdroj: MPSV


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace