Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Please the Trees podporují kampaň aktivního stárnutí

ilustrační foto

Vydáno před 12 lety

Je to takové netradiční spojení populární indie-rockové kapely Please the Trees se sborem seniorek ze společnosti Elpida. Spolupráce začala už v roce 2010, kdy se frontman kapely Václav Havelka zapojil do kampaně proti diskriminaci seniorů. Společně nazkoušeli několik písní z repertoáru kapely a v zimě 2011/2012 se společně vydali na šňůru koncertů po hudebních klubech v celé ČR. Nyní rozjíždí další Turné jaro-léto 2012, při kterém vystoupí na několika českých festivalech.

Tour podporuje celorepublikovou kampaň obecně prospěšné společnosti Elpida Mluvme o stáří: Nech mou babičku na pokoji! Kampaň usiluje o změnu vnímání a pohlížení na seniory a stáří ve společnosti s cílem vymezit se proti diskriminaci seniorů, připomenout hodnoty, které s sebou stáří přináší, probudit zájem o téma stáří a podnítit mladé lidi k mezigenerační diskusi. Do kampaně se zapojily i další známé osobnosti – herečky Jana Plodková a Iva Pazderková, herec Petr Vaněk a zpěvák kapely Please the Trees Václav Havelka. Koncerty pak mají být příkladem přirozeného propojení generací.

Předchozí Turné 2011/12 klubech po celé České republice přišlo se sérií koncertů kapely Please the Trees s vokálním doprovodem sboru seniorů Elpida. Na koncertech zazněli také písně z filmu Alois Nebel v podání Jaromíra 99 a Dušana Neuwertha z Tata Bojs. O vizuální zážitek se postaral VJ Clad. Tváří turné na vizuálních materiálech i na koncertech byl současný básník Zbyněk Hejda.

Evropský rok aktivního stáří a mezinárodní solidarity

Letošní rok 2012 byl Evropským parlamentem zvolen jako Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Cílem této iniciativy je upozornit veřejnost na přínos seniorů pro společnost a podpořit různé subjekty k vytváření více příležitostí pro aktivní stárnutí a k posilování mezigenerační solidarity.

Celkovým cílem EY 2012 je usnadnit vytvoření kultury aktivního stárnutí založené na společnosti vstřícné pro všechny věkové skupiny, k tomu mají sloužit konference a akce s aktivním zapojením všech příslušných subjektů, informační, propagační a vzdělávací kampaně, výměnu informací a výzkum.

Globální konference Stáří spojuje

Snahou tematického evropského roku je i politické zaměření na danou problematiku prostřednictvím médií otevřít témata každodenní, ale přesto opomíjená. Takovou akcí je 11. ročník globální konference o stárnutí s mottem Stáří spojuje. International Federation on Ageing ŽIVOT 90 o. s. jako pořadatel v České republice připravují konferenci od 28. května do 1. června 2012 v Praze.

Cílem konference je posílit účinek na politiku a praxi související se stárnutím obyvatelstva na celém světě a se zvláštním zájmem přispět k dialogu v České republice, regionu východní Evropy a sousední region střední Asie. Konference a související akce by měly přispět k vytvoření platformy a sdílení znalostí, praxe a zkušeností na témata: stárnutí obyvatel a jejich rozvoj, podpora zdraví a pohody do života ve stáří, zajištění vhodného a podpůrného prostředí pro život, využití nových technologií pro poskytování služeb.

I další iniciativy fungují napříč Evropským rokem

Nejen samotný Evropský rok se věnuje problematice diskriminace, v České republice existují již několik let iniciativy věnující se mezigenerační solidaritě a boje proti diskriminaci seniorů.

Vedle projektu Mluvme o stáří společnosti Elpida také Diakonie Českobratrské církve evangelické od roku 2010 pracuje na kampani Otevřeno seniorům. Jejím cílem je změnit pohled veřejnosti na seniory, ukázat, že vysoký věk a stárnutí má svou kvalitu a cenu a upozornit na skutečnost, že senioři jsou dnešní společností a médii často přehlíženi a nedoceněni.

-ebar-

Zdroje:
Please The Trees a sbor Elpida (
Zpráva Elpida, o.p.s. )
Mluvme o stáří – kampaň proti diskriminaci stáří (
Zpráva ELpida, o.p.s. )
Odkazy:
Oficiální stránky kampaně Mluvme o stáří:
Nech mou babičku na pokoji!
Stránky konference IFA 2012
Oficiální stránky Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity 2012
Stránky MPSV k Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity 2012 v České republice
Kampaň Diakonie Českobratrské církve evangelické Otevřeno seniorům

 Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace