Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Aktivistka v červeném trikotu nutila Brňany k zamyšlení

ilustrační foto

Vydáno před 10 lety

Zamyslete se, kdo a jak na vás šije. Tato věta zněla dnes v centru Brna a zároveň ji vyšívala na šicím stroji umístěném uprostřed ulice Česká dívka v červeném trikotu na bílou látku. Právě dnes 10. prosince si připomínáme Mezinárodní den lidských práv a mladí aktivisté tak chtěli upozornit kolemjdoucí Brňany na skutečnost, že většina našeho oblečení se šije v asijských zemích za extrémních podmínek. Mezi zásadní problémy při výrobě oblečení patří vyplácení naprosto nedůstojných mezd, které lidem nestačí ani na pokrytí základních potřeb. A dále enormě dlouhá pracovní doba a nebezpečné pracovní prostředí.
 
„Pracující v továrnách v zemích globálního Jihu jsou nuceni pracovat běžně až 15 hodin denně sedm dní v týdnu. Známé jsou i případy pracovní doby až 400 hodin měsíčně; přesčasy bývají přitom povinné a bez zákonem stanovených příplatků. Právě předvánoční období je z hlediska práce přesčas jedním z nejhorších,“ uvedl Petr Mareš z organizace NaZemi, která happening organizovala.
 
„Musíme pracovat od devíti ráno do jedné v noci. Nemůžeme si vybrat, že budeme pracovat jen přes den. Musíme takhle pracovat třicet dní v měsíci,“ uvádí jedna z dělnic z indické dodavatelské továrny řetězce Carrefour. „Po celodenní práci jsem unavená a je mi tak špatně, že si nedokážu představit další den v práci. Ale hlad mi nedovolí si odpočinout. Představa prázdného žaludku vás přinutí zapomenout na všechno ostatní,“ řekla další dělnice z dodavatelské továrny řetězců Walmart a Carrefour v Bangladéši. Tam je vládou stanovená minimální mzda 49,80 Euro, k důstojnému životu by však Bangladéšané dle metodiky Asia Floor Wage potřebovali mzdu 259,80 Euro (tzv. living wage).(1) 
 
Právo na spravedlivou a uspokojivou odměnu je přitom obsaženo ve Všeobecné deklaraci lidských práv (čl. 23, odst. 3). Stanovení minimální mzdy na takové úrovni, která zajistí důstojný život i způsob jejího vyplácení se objevuje i v konvencích (Konvence 1, 95, 117, 131) Mezinárodní organizace práce (ILO). Všeobecná deklarace lidských práv rovněž stanoví právo na rozumné vymezení pracovních hodin a na pravidelnou placenou dovolenou (čl. 24). (2)
 
Vedle nedůstojných mezd a extrémně dlouhé pracovní doby je velkým problémem v oděvním průmyslu také bezpečnost práce. Šičky jsou nuceny pracovat v nebezpečném prostředí, ať už se jedná o katastrofický stav budov či strojů, nebo nedostatek ochranných pomůcek. Výjimečná nejsou ani smrtelná zranění. Stačí si vzpomenout na zřícení oděvní továrny v Rana Plaza v Bangladéši, kde v dubnu letošního roku zemřelo 1132 lidí. Nebo na požár v továrně Tazreen (opět v Bangladéši) v listopadu 2012, který nepřežilo 112 zaměstnanců a 132 se jich zranilo. 
 
„Odpovědnost za nedodržování pracovních standardů nesou jednak firmy, které do zemí globálního Jihu svoji výrobu přesunuly, ale také vlády konkrétních zemí, kde k porušování těchto mezinárodně uznaných pracovních standardů dochází. Svůj díl zodpovědnosti nesou i majitelé a vedení samotných subdodavatelských továren,“ komentuje situaci Petr Mareš z organizace NaZemi, která dlouhodobě pracovní podmínky v zemích globálního Jihu sleduje. (3)
 
 
Co můžeme dělat jako spotřebitelé?
 
Jako spotřebitelé máme možnost požadovat v obchodech etické varianty zboží nebo se aktivně zapojit do kampaní nevládních organizací za zlepšení pracovních podmínek. Čeští spotřebitelé se například mohou na stránkách www.nazemi.cz/dustojnamzda připojit k evropské petici požadující vyplácení důstojné mzdy všem pracujícím v oděvním průmyslu. Vyjádří tak své přesvědčení, že důstojná mzda je nezpochybnitelné lidské právo, které přísluší všem lidem na celém světě. Sledovat aktuální dění v oblasti pracovních podmínek je možné na facebookových stránkách www.facebook.com/nazemicz a www.facebook.com/usilitonanas.
 
 
Zdroj: NaZemi
 
                                                            
 
Poznámky a doplňující informace:
 
(1) O metodice Asia Floor Wage, rozdílu mezi minimální a důstojnou mzdou nebo o tom, jak se důstojná mzda vypočítává, si můžete přečíst ve stručném infolistu či na webových stránkách organizace NaZemi: www.nazemi.cz/dustojnamzda.
 
(2) Všeobecná deklarace lidských práv: http://www.osn.cz/dokumenty-osn/soubory/vseobecna-deklarace-lidskych-prav.pdf
Přehled konvencí ILO: http://www.ilo.org/dyn/normlex/en/f?p=1000:12000:0::NO
Přehled doporučení ILO: http://www.ilo.org/dyn/normlex/en/f?p=1000:12010:0::NO
 
(3) Jaké kroky by firmy a vlády konkrétních zemí měly učinit, aby došlo ke zlepšení, najdete ve stručném infolistu o odpovědnosti firem v dodavatelských řetězcích.
 
Kampaň Za důstojnou mzdu (living wage) je celoevropská aktivita zaštítěná organizací Clean Clothes Campaign. V České republice ji koordinuje nevládní nezisková organizace NaZemi a probíhá zde v rámci dlouhodobé kampaně Ušili to na nás! 
 
Mezinárodní den lidských práv si připomínáme na celém světě 10. prosince od roku 1950. V tento den v roce 1948 přijalo Valné shromáždění OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv. Je významnou připomínkou základních práv a svobod každého člověka, ke kterým se sice hlásí všechny členské státy OSN, ale ne všude je jejich dodržování realitou.


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace