Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Co je nepravdivého na výrocích Tomia Okamury a proč je integrace cizinců důležitá

ilustrační foto

Vydáno před 10 lety

V úterý 10.12.2013 projednala Poslanecká sněmovna v prvním čtení novelu zákona upravující postavení pracovních migrantů ze zemí mimo EU. Novela však nebyla schválena v prvním čtení, jak navrhovala vláda, a jednání o ní tedy budou dále pokračovat. Česká republika totiž musí do 25.12.2013 implementovat směrnici EU o jednotném povolení, která přiznává migrantům a migrantkám pracujícím v ČR a jejich rodinám rovná práva v sociální oblasti. Proti novelizaci se ostře postavilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, který zopakoval své xenofobní argumenty – „nemáme peníze na vlastní nebudeme se starat o cizí“. Neziskové organizace ale upozorňují, že výroky Tomia Okamury se nezakládají na žádných faktech a naopak jsou v rozporu s evropskou migrační politikou i s očekávaným sociodemografickým vývojem.
 
Implementace směrnice o jednotném povolení by totiž cizincům měla zaručit např. přístup ke zdravotní péči nebo podpoře v nezaměstnanosti, protože ukládá zajistit rovný přístup k naplnění sociálních práv všem, kteří zde žijí více jak 6 měsíců. Rusnokova vláda ale dne 20.11.2013 schválila návrh zákona, který cizincům rovná práva upírá a dokonce navrhla, aby sněmovna schválila zákon hned v prvním čtení. Poslanci se však protentokráte zachovali zodpovědně a zkrácené projednání zákona odmítli a přikázali zákon hned 4 sněmovním výborům: sociálnímu výboru, výboru pro zdravotnictví, petičnímu výboru a výboru pro bezpečnost (více zde).
 
Tomio Okamura však v diskuzi velmi ostře argumentoval tím, že cizinci, kteří ztratí práci, „mají prostě odjet domů“, protože Česká republika si „nemůže dovolit přijímat sociální migranty“. Tato argumentace se však nezakládá na žádných ověřených faktech.“Podle dostupných statistik MPSV je využívání sociálních dávek migranty téměř nulové, nic jako „sociální migrant“ tedy u nás neexistuje a Tomio Okamura opět pouze hraje na populistickou notu.“ Upozorňuje Marie Heřmanová ze společnosti Člověk v tísni.
 
„Pokud chce někdo v České republice pracovat a je tu pro něj skutečně legální práce, na kterou nejsou k dispozici občané České republiky, tak ať tu bez zbytečných překážek a byrokracie pracuje a platí daně. Pokud tu ovšem už práce nebude, tak podle našeho názoru nezbývá, než aby si takový cizinec hledal práci v jiné zemi,“ řekl Okamura doslova (více zde).
 
„Tato idea pochází z padesátých let, kdy v západní Evropě zkoušeli tzv. gastarbeiterský model: „cizinče, přijď pracovat, ale až tě nebudeme potřebovat, vypadni“. Tato představa ale selhala, protože cizinci neodešli, pouze to prohloubilo problémy s integrací“, říká k tomu Pavel Čižinský z Multikulturního centra Praha. Podle něj dnes Evropská unie prosazuje integraci cizinců, a to již od počátku jejich pobytu. „Česká republika nemusí přijímat cizince na práci, ale pokud je už přijmeme, musíme jim dát rovná práva. Toto však část našich politiků nechápe“, dodává Čižinský.
 
Dnes cizinci rovná práva nemají – a Tomio Okamura tedy při své konstrukci „sociálního migranta“ operuje s podmínkami, které neexistují. Linda Janků z NESEHNUTÍ k tomu uvádí: „Migranti a migrantky ze zemí mimo EU, kteří v ČR pracují a nemají trvalý pobyt, jsou v ČR systémově diskriminováni v oblasti podpory v nezaměstnanosti a zdravotního pojištění.“ Ačkoli cizinci pracující v České republice odvádí ze mzdy daně a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, nemohou v případě ztráty zaměstnání vstoupit do evidence uchazečů o zaměstnání a brát podporu v nezaměstnanosti. A ačkoli odvádí ze mzdy pojistné na veřejné zdravotní pojištění, tak v případě ztráty zaměstnání toto pojištění ztrácí a musejí si koupit pojistku od komerčních zdravotních pojišťoven.
 
„Někteří poslanci, jako je například Tomio Okamura, však nejen že nerespektují povinnosti, které pro Českou republiku vyplývají z práva Evropské unie a odmítají, aby byla směrnice o jednotném povolení do českého právního řádu implementována, ale požadují dokonce ještě další zpřísnění současné – již tak nevyhovující – situace,“ dodává Janků.
 
Stejně jako nepatří do senátu ani do poslanecké sněmovny rasistické a xenofobní výroky namířené na Romskou menšinu, neměli bychom tolerovat ani populistické a xenofobní výpady proti migrantům. I kdybychom byli ochotni obejít obyčejnou lidskou slušnost a dodržování základních lidských práv (mezi něž by mělo patřit i to, že pokud zde někdo pracuje a odvádí daně, stát se o něj postará, pokud z nějakého důvodu již nebude moci pracovat), výroky Tomia Okamury nedávají smysl ani z ekonomického hlediska – česká populace stárne a migranti jsou ekonomická síla, kterou Česká republika potřebuje a do budoucna bude potřebovat stále více. jak ukazuje například čerstvá analýza populačního vývoje v ČR. MPSV ve své prognóze z roku 2008 jednoznačně uvádí, že je potřeba „aktivní (i)migrační a integrační politiky státu, protože bez zvýšeného přísunu mladšího obyvatelstva z jiných zemí nebude možné ve střednědobé ani dlouhodobé perspektivě zabránit značným úbytkům a v omezené míře i rychlému stárnutí obyvatelstva“. (Celá prognóza zde).
 
Člověk v tísni tedy bude stejně jako další nevládní organizace i nadále pokračovat v úsilí o zrovnoprávnění cizinců. Největší důraz přitom klade na otázku zdravotního pojištění cizinců, s cílem začlenění cizinců, kteří zde dlouhodobě pobývají, do veřejného zdravotního pojištění a ukončení nefunkčního a dlouhodobě kritizovaného systému komerčního zdravotního pojištění (více zde).
 
Zdroj: Člověk v tísni


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace