Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

20. února - Světový den sociální spravedlnosti

ilustrační foto

Vydáno před 10 lety

Na čtvrtek 20. února připadá Světový den sociální spravedlnosti. Poprvé jej vyhlásila  OSN v roce 2007 a o dva roky později ho lidé poprvé oslavili. Připomíná boj proti chudobě, zdůrazňuje význam lidských práv, rovnosti a vzájemného respektu. Sociální rovnost je hlavním předpokladem pro mírumilovné a prosperující soužití ve společnosti. Podle Evropské komise si Česká republika v tomto směru nevede špatně – lepších výsledků v boji s chudobou a sociálním vyloučením dosahuje z celé EU už pouze Nizozemsko. 
 
 
 
V České republice je podle průzkumu Evropské komise ohroženo chudobou a sociálním vyloučením 15,4 procent obyvatel. To je druhé nejnižší skóre z celé EU. Lépe si vede pouze Nizozemsko s 15,0 procenty. Druhý konec žebříčku obsadilo Bulharsko se 49,3 procenty populace. „Je dobré, že si v rámci EU vedeme výborně. Nicméně lidí propadajících se do chudoby u nás neustále přibývá. Nejvíce ohrožení jsou osaměle žijící senioři a rodiče, kteří vychovávají své děti sami. Přibývá také sociálně vyloučených lokalit. Považuji proto za nezbytné tuto situaci aktivně řešit a zachovat sociální smír. Tato vláda bude věnovat sociální solidaritě mnohem větší pozornost než vlády předchozí,“ komentuje hodnocení Evropské komise ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 
 
Jak vysvětluje i na svých stránkách Agentura pro sociální začleňování, sociálně vyloučení jsou občané, kteří stojí tak trochu na okraji společnosti, mimo klasické společenské sítě a nemají dostatek kontaktů mimo sociálně vyloučenou lokalitu. Kvůli tomu mají i ztížený přístup k institucionální pomoci. Osvojují si specifické vzorce jednání, které jsou často v rozporu s hodnotami většinové společnosti. Proto bývá soužití s nimi problematické. Bez cizí pomoci se tito lidé vymaní z tíživé situace jen těžko. 
 
Aktuálně se na Ministerstvu práce a sociálních věcí připravuje program financovaný z Fondu evropské pomoci nejvíce deprivovaným, jenž má pomoci těm nejchudším osobám. Nový program si klade za cíl v letech 2015–2020 poskytovat potřebným bezplatně potraviny a zboží základní potřeby. Prostřednictvím zejména neziskových organizací po celé České republice bude poskytována přímá pomoc zahrnující kromě potravin také ošacení, obuv, hygienické potřeby, školní pomůcky nebo spací pytle. Česká republika má pro období let 2014–2020 možnost z fondu získat 20,7 mil. EUR na přímou pomoc.
 
Tisková zpráva MPSV
(redakčně upraveno)
 


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: jedna

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace