Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Noc venku 2012: první spáči v ČR

ilustrační foto

Vydáno před 12 lety

„Jak si kdo ustele, tak si usne.“ Těmito slovy uvedla za organizátory Eliška Lindovská představení akce Noc venku 2012 na valné hromadě ASVSP. Noc venku má svůj předobraz v akcích pořádaných zejména studenty od 70. let až do dneška v mnoha městech Velké Británie. 

Tehdy, stejně jako dnes, nebyl studentům lhostejný osud lidí bez domova, a tak začali organizovat zážitkové akce, jejichž prostřednictvím účastníci alespoň na jednu noc osobně prožívali, co to znamená spát pod širým nebem v ne zrovna optimálních podmínkách. „Chceme, aby se lidé na vlastní kůži seznámili s problematikou bezdomovectví a poznali, jaké to je spát venku,“ upřesňuje cíl akce. „Současně také chceme získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova,“ dodává Eliška Lindovská.

Noc venku 2012 a její zajímavý doprovodný program se uskutečnila v opravdu chladném předposledním listopadovém čtvrtku  v ostravském kostele sv. Václava. Krátce před osmnáctou hodinou začali první účastníci odevzdávat vstupné – potraviny v minimální hodnotě padesáti korun. „Dala jsem vám vše, co nám zbylo z letní dovolené,“ s úsměvem komentovala úhradu vstupného jedna z návštěvnic. Její balíček obsahoval konzervy, instantní polévky, čaj a cukr, a podobný obsah měly i balíčky ostatních účastníků. Pořadatelé „vstupné“ třídili a podle charakteru potravin je tak trochu symbolicky umísťovali do připravených plastových popelnic. 

Po doprovodném programu domů, nebo ven do papírových krabic?

V doprovodném programu vystoupili s přednáškami Jan Keller a Jan Snopek; zahrály kapely Mamalör, Empty Pipen, Adobre, Duben v Pešti a Posledné Decembrové Dni; vystoupilo hudebně taneční seskupení Prapos. Účastníci si mohli pochutnat na vegetariánském občerstvení Food not Bombs a poslechnout si zajímavé autorské čtení časopisu Protimluv.

Necelých padesát účinkujících vytvořilo náplň doprovodného programu, který zhlédly téměř čtyři stovky lidí. S koncem programu přišel pro spáče čas uložení se před budovou kostela. V průběhu noci klesla teplota na dva stupně a někteří ze čtyřiceti spáčů začali dosti intenzivně pociťovat zimu. „Byla jsem dobře vybavená: spacák do minus sedmi, zateplené kalhoty a prostě teplé prádlo…“ popisuje svoji výbavu jedna ze spáček Olga Trunečková. „Ale i tak jsem celá promrzla, až mi bylo do breku … a taky jsem si nakonec pobrekávala! Potřebovala jsem strašně na záchod, ale snažila jsem se to vydržet, abych nemusela vylézt ze spacáku. To bylo hrozný!“ dodává k popisu svého zážitku.

Zažití podmínek podobných denní rutině lidí bez domova navozuje v některých zúčastněných pocit uvědomění si opravdové těžkosti situace, a to i přesto, že Noc venku je umělý model, ze kterého je možno vystoupit. „Jako žena si reálně uvědomuji, čemu všemu bych musela čelit jako bezdomovkyně – co se týče hygieny, rizika onemocnění a ztráty sociálního statutu mezi lidmi,“ přemýšlí o svém zážitku další spáčka Žaneta Kapnobulosová. „Najednou máte pocit, že jste okolím vnímáni jako nějaký odporný hmyz,“ uzavírá poklesle.

Potravinová pomoc lidem bez domova

Noc venku 2012 a podpora jejích účastníků přinesla i potravinovou pomoc lidem bez domova. Na „vstupném“ organizátoři vybrali 1 028 kusů instantních polévek, 111 kilogramů cukru, 205 balení čaje, 134 kusů masových konzerv, 6 kilogramů luštěnin a mnoho dalších jednotlivých potravin. Tyto trvanlivé potraviny byly organizátory rozděleny mezi organizace, které s lidmi bez domova pracují a potraviny jim v rámci své každodenní práce předají. Jde o zařízení pro lidi bez domova Charity Ostrava, Centra sociálních služeb Ostrava a Armády spásy v Ostravě. 

Noc venku 2012 pořádala Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity spolu se Sdružením azylových domů v ČR (S.A.D.). „V organizacích Noci venku budeme pokračovat i v následujících letech a naším cílem je rozšířit tuto zajímavou akci i do ostatních měst České republiky,“ uzavírá své úvodní slovo pořadatele Dominika Najvert, ředitelka S.A.D.

Roman BalážSdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: šest

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace