Tato sekce je určena vzdělavatelům v sociální práci, kteří chtějí zveřejnit výjimečné disertační a diplomové práce svých studentů a studentek. Pokud máte o prezentaci zájem, kontaktujte nás na pr@socialniprace.cz.
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Tato sekce je určena vzdělavatelům v sociální práci, kteří chtějí zveřejnit výjimečné disertační a diplomové práce svých studentů a studentek. Pokud máte o prezentaci zájem, kontaktujte nás na pr@socialniprace.cz.
Lucie Smutková (OSU)
Abstrakt: Tématem disertační práce je problém moci v individuální sociální práci se zaměřením na sociální práci v rámci trestní justice – konkrétně na práci řadových probačních pracovníků Probační a mediační služby ČR (dále jen PMS).
Cílem práce je analýza mocenských aspektů sociální práce v konkrétní oblasti sociální práce v trestní justici. Směřuje od analýzy obecných strategií moci objevujících se ve společnosti a pokračuje až k otázkám konkrétních projevů moci ve vztazích probačních pracovníků a jejich klientů. Tato analýza by měla přispět k jasnějšímu pochopení toho, jak moc ovlivňuje pomáhající vztah a jaké má tento fakt praktické konsekvence.
Výzkumné téma je dále rozpracováno do dílčích cílů, k jejichž naplnění práce směřuje. V návaznosti na uvedené téma práce jsou formulovány následující tři dílčí cíle:
Pro získání informací od samotných probačních pracovníků je v práci využito techniky osobního rozhovoru - konkrétně nestandardizovaného rozhovoru. Záběr problematiky v sobě zahrnuje několik úrovní uvažování: úroveň celospolečenskou (moc a vědění, diskurs, pastorační moc, biomoc, normalizace a ukázňování), úroveň pracovník – klient (kontroluje nebo pomáhá) a úroveň organizační (byrokratický versus profesionální přístup). V této třetí rovině dochází zároveň k promítnutí dvou rovin předchozích. Je to místo, kde se setkává probační pracovník s klientem, místo, kde se mocenské působení konkrétně projevuje. Snahou je nahlédnout problematiku co možná nejkomplexněji, to znamená uvažovat v rovině společnost-organizace- pracovník-klient (cirkulární pojetí).
Klíčová slova: moc, sociální práce, trestní justice, probace, mediace, pomoc, kontrola, byrokratický versus profesionální přístup
Celý text práce je ke stažení ZDE.
Vloženo: 31.1.2013 21:04:44
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work