
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2009/3 - Různá pojetí sociální práce »
Koexistence rozdílných pojetí sociální práce uvnitř jednoho zařízení
Jana Havlíková
Medailon autora:
Mgr. Jana Havlíková, Ph.D., vystudovala sociologii a sociální politiku a sociální práci na Fakultě sociálních studií MU v Brně, kde rovněž získala titul Ph.D. ze sociologie. V současnosti pracuje jako výzkumná pracovnice ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí, v. v. i.
Abstrakt:
Cílem této stati je poukázat na možnost existence různých pojetí sociální práce i v rámci jednoho poskytovatelského zařízení a diskutovat příčiny a důsledky takové situace. Analýzou dvou případových studií věnujících se poskytování sociálních služeb v azylových domech pro osoby bez přístřeší jsme identifikovali přítomnost různých pojetí sociální práce, jejich typ a způsoby vzájemné spolupráce mezi nositeli těchto různých pojetí. Zjistili jsme, že v těchto organizacích jsou přítomná dvě pojetí sociální práce: administrativně-profesionální a filantropické. Adresáty a nositeli těchto odlišných pojetí byly jednotlivé typy pracovního zařazení v rganizační struktuře zkoumaných zařízení. Jednalo se o odlišná pojetí sociální práce v pozicích sociální pracovník a pracovník v sociálních službách. Následně popisujeme jejich spolupráci, pro niž byla typická zejména nepřímost, dále pak asymetrie kompetencí a informací v oblasti sociální pomoci klientům. Diskutujeme rovněž pozorované a předpokládané důsledky pro péči o klienty a samotné pracovníky. V závěru textu předkládáme k diskusi náměty pro změnu stávající spolupráce těchto pojetí směřující ke zvýšení kvality poskytování daných sociálních služeb.
Klíčová slova:
pojetí sociální práce, pracovníci v přímé péči, rezidenční sociální služby, případová studie
s. 59 - 78
Podobné články
Towards Staying at Home. Could Domiciliary Services be a Possible Way?
Náboženské interpretace motivující k sociální práci
Sociální práce jako nová tržní příležitost?
Optiky posuzování v agendě sociálně-právní ochrany dětí
Vyšla kniha s názvem Trauma-informovaný přístup v sociální práci

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work