
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2014/4 - Sociální spravedlnost »
Sociální spravedlnost před novými výzvami – Úvahy ze sociálněetické perspektivy
Gerhard Kruip
Medailon autora:
Prof. Dr. Gerhard Kruip je profesorem křesťanské antropologie a sociální etiky na Katolické teologické fakultě Univerzity J. Gutenberga v Mohuči. V současné době stojí v čele fakulty jako její děkan. Je výkonným editorem mezinárodního teologického časopisu „ET Studies“ a členem řady vědeckých organizací a komisí (namátkou Komise VI a Podkomise pro kontakty s Latinskou Amerikou Německé biskupské konference, Odborná skupina „Světové hospodářství a sociální etika“ při Německé biskupské konferenci, Stálá pracovní skupina pro základní politické otázky při ZdK aj.). Zabývá se různými sociálněetickými otázkami, jako jsou např. globalizace a spravedlnost, světová chudoba, práce a sociální stát, teologie osvobození a Latinská Amerika, občanská společnost a demokracie a další témata z oblasti hospodářské či ekologické etiky.
Abstrakt:
Ve středu křesťanské tradice, nově zdůrazňované papežem Františkem, stojí „absolutní priorita ,vycházet ze sebe vstříc bratřím a sestrám‘“ (EG 179), která zjevně implikuje „ortopraxi“ spravedlnosti. Článek analyzuje užití pojmu „sociální spravedlnosti“ v katolickém sociální učení od Rerum novarum po Evangelii gaudium a podává přehled nejvýznamnějších výzev, před nimiž dnes stojí sociální stát. Dále předkládá teorii sociální spravedlnosti prostřednictvím jejích různých stupňů – od nutnosti zajistit každému sociokulturní minimum přes kontributivní spravedlnost a rovnost příležitostí až k otázce výkonu a principu diference, jenž vychází z teorie spravedlnosti Johna Rawlse. Zvláštní pozornost je věnována globální spravedlnosti.
Klíčová slova:
sociální spravedlnost, sociální učení církve, globální spravedlnost, sociální stát, sociokulturní minimum, kontributivní spravedlnost, spravedlnost příležitostí, princip diference
s. 47 - 57
Podobné články
Sociální spravedlnost pro sociální práci
Sociální spravedlnost a lidská práva v sociální nauce církve
Sociální spravedlnost jako základní kritérium sociální práce a sociální politiky
Sociální spravedlnost: jak jí rozumět dnes?
Zamyšlení nad pojmem sociální spravedlnost a solidaritou mezi lidmi

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work