
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2015/5 - Moc a bezmoc v práci s klientem »
Sociální práce na úřadech práce – od stresu k bezmoci?
Michaela Hiekischová
Medailon autora:
PhDr. Michaela Hiekischová je v současné době doktorskou studentkou oboru Veřejná a sociální politika na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Magisterské studium studovala na téže fakultě, bakalářské vzdělání absolvovala v oboru Sociální práce na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně.
Abstrakt:
Tento článek se zabývá náplní a způsobem uskutečňování sociální práce v oblasti hmotné nouze na kontaktních pracovištích Úřadu práce České republiky. V roce 2012 došlo v důsledku tzv. sociální reformy k rozdělení agendy hmotné nouze, což způsobilo změny ve vykonávání sociální práce. Ta se omezila především na vyplácení dávek pomoci v hmotné nouzi a základem sociální práce se tak stala byrokratická činnost. Na základě konceptu bezmoci analyzuji příčiny této redukce sociální práce a důsledky, které měla na psychologické nastavení samotných sociálních pracovníků. Za pomoci veřejně-politických dokumentů, polostrukturovaných rozhovorů a již uskutečněných výzkumů a analýz v článku ukazuji, že hlavními viníky jsou politizace a ekonomizace sociální práce.
Klíčová slova:
sociální reforma, hmotná nouze, bezmoc, street-level byrokracie, politizace, ekonomizace, sociální práce
s. 79 - 88
Podobné články
Role sociálních pracovníků v prostředí státních organizací
Reflektivní praxe v sociální práci: diskuse na příkladu sociální práce s lidmi v hmotné nouzi
Sociální práce s lidmi s hmotnou nouzí
Přídavek na bydlení: potenciální rizika nepromyšleného návrhu
Sociální práce jako nová tržní příležitost?

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work