
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2018/3 - Kritické perspektivy v sociální práci »
Kritická reflexe konstrukce mateřství a otcovství v sociální práci s rodinou
Barbora Gřundělová
Medailon autora:
Mgr. et Mgr. Barbora Gřundělová, DiS., je interní doktorandkou na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity a odbornou asistentkou na Katedře sociální práce FSS OU. Vystudovala obor Sociální práce a obor Veřejná politika a lidské zdroje na FSS MU. Ve svém disertačním výzkumu se zabývá genderovými předsudky a stereotypy v praxi sociální práce, genderovou kompetencí sociálních pracovnic a pracovníků a sociální prací s rodinou.
Abstrakt:
CÍLE: Předkládaný empirický text hledá odpovědi na otázku: „Jak se projevují konstrukce matek-klientek a otců-klientů v sociální práci s rodinou v sociálně aktivizační službě pro rodiny s dětmi?“ TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Teoretickou oporu výzkumu tvořil sociální konstrukcionismus, interpretativismus, kritická teorie a feminismus. METODY: Pro zodpovězení otázky byla použita parciální data z kvalitativního výzkumného šetření2. VÝSLEDKY: Získaná data ukazují, že sociální pracovnice a pracovníci konstruují matky v prvé řadě jako pečovatelky a otce jako živitele. Tento tradiční model genderových rolí v rodině je sociálními pracovnicemi a pracovníky považován za přirozený a funkční, přičemž není kriticky reflektován. IMPLIKACE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI: Na základě zjištění autorka dochází k závěru, že je nutné otevřít prostor pro genderově senzitivní a reflektivní jednání v praxi sociální práce s rodinou a upozorňuje na dosud nepříliš využitý prostor ve vzdělávání v sociální práci.
Klíčová slova:
gender, sociální práce, sociálně aktivizační služba, sociální konstrukce
s. 40 - 53
Podobné články
Pojetí podpory potenciálu rodin v nesnázích
Role sociálních pracovníků z hlediska přístupů rodičů k léčbě enurézy dětí
Možnosti síťování v sociálně aktivizační službě pro rodiny
Evaluace dopadu sociálně aktivizační služby do života klientských rodin
Úvahy nad genderovým tichem aneb Je gender relevantní kategorií v sociální práci?

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work