Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » Fakta, legislativa, dokumenty »

publicistika k číslu
6/2017

projekt

Projekt PATRON – pomoc a podpora neformálních pečovatelů

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Pro každé dítě a jeho zdravý vývoj je nesmírně důležité, aby vyrůstalo ve fungující rodině, která mu poskytne bezpečí a pocit jistoty. V takovém prostředí se může rozvíjet a stát se zdravou a sebevědomou bytostí. Zdaleka ne každé dítě však v takové rodině vyrůstá. Mnoho dětí žije pouze s jedním z rodičů nebo ho vychovávají prarodiče či pěstouni. Některé rodiny se také vlivem nepříznivých podmínek dostávají do těžkých životních situací, kdy nejsou schopny uspokojit ani základní potřeby svých dětí. Nemohou jim zaplatit školné ve školce, obědy ani kroužky.

Život rodiny se také často zkomplikuje narozením postiženého dítěte. Péče o takové dítě je velmi psychicky i fyzicky náročná. Ve většině případů jsou postižené děti odkázány na celodenní péči jednoho z rodičů, a rodina se tak musí spoléhat pouze na příjem jednoho z nich. Hrazení nákladných terapií, lázní, zdravotních pomůcek, léků a osobních asistentů pak výrazně zatěžuje rodinný rozpočet. Pojišťovny v drtivé většině na speciální terapie a kompenzační pomůcky nepřispívají. Například v případě lázeňských pobytů u dětí, které se potýkají s dětskou mozkovou obrnou, hradí pojišťovna pouze jeden rehabilitační pobyt ročně. Doporučovaná frekvence těchto pobytů je však 4x ročně. Osobní asistenty si rovněž musí rodina hradit z vlastních prostředků. Pokud navíc rodiče vychovávají ještě další děti, jejich rodinný rozpočet nedokáže pokrýt potřeby všech.

V takových chvílích mohou mít rodiče, prarodiče i pěstouni pocit, že ve své úloze pečovatele selhávají, protože nemohou naplnit potřeby svých dětí nebo svěřenců. Mnoho rodin žije na hranici chudoby a nemůže svým dětem dopřát to nejlepší. Mnoho rodin si dokáže zajistit bydlení a poplatit základní potřeby, pak už ale nezbývají peníze na další věci.

Některé z takových rodin jsou již v péči sociálního pracovníka, ať už v rámci OSPOD, poradny pro rodinu nebo jiné organizace. Odborníci, kteří s takovými rodinami pracují, ovšem mohou narážet na limity pomoci pro ohrožené rodiny. Kromě zdravotních pomůcek totiž často potřebují také nábytek, uhrazení záloh na energie, peníze na školní obědy, na kroužky a další pomoc v nouzi.

A právě jako pomoc těmto rodinám, ale částečně i odborníkům, vznikl projekt PATRON. PATRON může služby leckteré organizace doplnit a pomoci získat finanční prostředky na konkrétní potřeby dětí.

PATRON je charitativní projekt, jehož smyslem a cílem je pomáhat sociálně a zdravotně znevýhodněným dětem (do 18 let věku) a jejich rodinám v celé České republice. Jádrem naší práce je zveřejňování příběhů dětí, které neměly v životě štěstí. Pro každé dítě a jeho příběh se snažíme získat finanční prostředky, které by pokryly jeho konkrétní potřeby. Takovými potřebami mohou být zdravotní pomůcky, sportovní vybavení, uhrazení zájmového kroužku nebo vzdělávání, ale i další pomoc rodinám s dětmi v nouzi. Na cílovou částku se libovolným příspěvkem skládá více jednotlivců.

Projekt funguje na principu peer to peer, kdy dárce přispívá zcela adresně konkrétnímu dítěti. Na webových stránkách projektu PATRON jsou zveřejněny příběhy dětí a návrhy na pomoc. Dárce si vybere nějaký příběh a může na něj přispět prostřednictvím online platby. Platforma PATRON se zaručuje, že 100 % příspěvku od dárce jde do poslední koruny na vybraný účel. Každý příběh má rovněž svého patrona, který garantuje existenci dítěte a jeho potřeby. Mezi tzv. patrony příběhů jsou učitelé, zdravotníci, pracovnice OSPODu, vychovatelky nebo vedoucí zájmových kroužků.

Máme radost, že s námi tito odborníci čím dál více spolupracují a o příbězích nás informují. Bez nich bychom se v PATRONovi neobešli.

Podpora těchto odborníků někdy stojí na „pouhém“ zprostředkování projektu PATRON rodinám a dalším neformálním pečovatelům. Jindy musí být větší, například formou pomoci při zpracování žádosti, pomoci při přístupu na internet a podobně. Někdy koordinátorky projektu komunikují přímo s patrony. Většinou však úloha patrona spočívá pouze ve vyplnění kratičkého dotazníku, poté se už rodina s námi domlouvá sama.

Pokud chce patron pomoc zprostředkovat, může příběh rodiny, která potřebuje pomoci, přihlásit do PATRONa sám. Předtím je samozřejmě nutné mít souhlas zákonného zástupce dítěte. Pak už stačí napsat na e-mail info@patrondeti.cz nebo na webu www.patrondeti.cz v sekci „Chci pomoci“ vložit své jméno a e-mail a naše pracovnice patrona příběhu kontaktuje zpět.

„Eliška pochází z jedné z rodin, na které jako referentka OSPOD dohlížím. Má čtyři sourozence, o které od svého útlého mládí musí pečovat a do jisté míry zastupuje roli náhradní matky a hospodyně,“ uvedla patronka příběhu čtrnáctileté Elišky. „Jako patron příběhu bych Elišce přála, aby si mohla dětství užít a měla možnost splnit si své sny. Miluje koně. Velmi ráda by u nich trávila svůj volný čas. Na sociálním odboru jsme pro ni zajistili jezdeckou helmu. Výcvik jízdy nebo platby členských příspěvků v jezdeckém oddílu ale bohužel nejsou v našich možnostech. Proto jsme se obrátili na PATRONa,“ doplnila. PATRON pro Elišku následně vybral 4 200 Kč na výcvik a vyjížďky na koni v jezdeckém areálu.

Kateřina je poradkyně rané péče a spolupracuje s rodinou tříleté Sašenky. Sašenka se narodila předčasně a jako třítýdenní miminko prodělala zástavu srdce, po které následovala operace. Operaci přežila, ale objevily se další komplikace. Lékaři Sašence diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu.

„Sašenku, která po hodně těžkém startu do života zatím sama nestojí a nechodí, i její rodinu dobře znám. Rodiče dělají, co mohou, ale nemohou si dovolit víc než placení nákladných rehabilitací. Sašenka je bystrá, usměvavá holčička, opravdová bojovnice. V lázních se naučila jezdit na lopedu (speciálně upravená tříkolka, která jí výborně pomáhá v rehabilitaci) a moc by si přála mít vlastní,“ říká Kateřina, „proto jsem hledala způsoby, jak získat dostatek finančních prostředků na koupení této speciální tříkolky.“

Kateřina rodině představila projekt PATRON a seznámila nás s příběhem Sašenky. My jsme vybrali 21 060 Kč, za které jsme Sašence loped koupili. Teď už může svoje nožky rehabilitovat mnohem častěji.

Toto jsou dva příklady příběhů dětí a jejich rodin, které jsme v projektu PATRON uveřejnili a pro které jsme potřebné finanční prostředky vybrali. Zároveň jsou to příběhy dětí, na které nás upozornili lidé z jejich okolí, patroni, kterým není lhostejný život dětí kolem nich. A takoví lidé jsou pro nás nesmírně důležití. Pokud tedy víte o dítěti, jehož rodina si nemůže dovolit zaplatit školné ve školce, nákladnou zdravotní pomůcku nebo jiné základní potřeby, představte jim projekt PATRON. S jejich souhlasem nám napište nebo zavolejte, seznamte nás s příběhem a vše ostatní už zařídíme my. Vy se stáváte patronem, tedy někým, kdo nás na rodinu upozornil, kdo ji zná a může se za její příběh zaručit. A takové patrony hledáme. Osoby, které budou náš projekt doporučovat rodinám s dětmi a které nás upozorní na to, že nějaké dítě potřebuje pomoci. My se potom už postaráme o zbytek.

Vendula Janů a Petra Handlová,
Projekt PATRON
Nadace Sirius
 
Podělte se s námi o příběhy dětí a pomozte jim vrátit naději na lepší zítřky.
INFO@PATRONDETI.CZ
Podrobné informace na: https://patrondeti.cz/
Infolinka 601 188 166 (Po–Pá od 10 do 16 hod.)


Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Role sociálního pracovníka v multidisciplinárním týmu domácí hospicové péče
O čem se mluví Význam zahradní terapie a bariéry, které brání jejímu rozvoji
O čem se mluví Stárnutí, rodina a sdílená péče pohledem sociálního antropologa
Akademické články Obce a jejich participace při poskytování péče o seniory se sníženou soběstačností. Aktivní hráč, nebo přihlížející?
Akademické články Otázka ustavení rodinných pečujících jako cílové skupiny sociální práce


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace