Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

tisková zpráva

Pomoc pro onkologicky nemocné nemusí přijít jen zvenku

ilustrační foto

Vydáno před 4 lety

Praha, 7. 1. 2020 - Amelii, z.s. se díky spolupráci se zahraničními odborníky a Mezinárodní psychoonkologickou společností (IPOS) podařilo připravit překlad pracovního sešitu pro onkologicky nemocné. Ten si nemocní budou moci vzít domů a sami dle svého tempa a potřeb pracovat na tom, jak lépe zvládnout vpád nemoci do vlastního života. Onkologické onemocnění totiž zasahuje nejen tělo, ale také psychiku a sociální okolí nemocného.

Pracovní kniha je o tom, jak vzít zpátky život do vlastních rukou a cítit větší naději a sílu, jak se píše hned v jejím úvodu. A dotýká se mnoha témat, která se ukazují v nemoci jako velmi důležitá, jako například emoce a jejich zvládání, plánování v nemoci a vytváření potřebných změn nebo třeba spánku a únavy a jejich zvládání. Je praktická a užitečná. Ve spoluautorské dvojici ji napsaly psychoonkoložky z Velké Británie, Meggie Watson a Charlotte White. Svou existencí v ČR příručka doplňuje nabídku podpory onkologicky nemocných a obohacuje ji o nový prvek.

„Příručka pro pacienty je jedinečná v tom, že vysvětluje, co se s člověkem v nemoci děje po psychické stránce. Poukazuje na co si dát pozor a nabízí řadu praktických cvičení a rad, jak situace zvládnout,“ říká Kristýna Maulenová, psycholožka Amelie, která se na překladu aktivně podílela. „Nemocní tak mohou pro sebe a lepší komfort v nemoci sami něco dělat. A to je velmi potřebné a zdravé,“ doplňuje Maulenová.

Příručku nazvanou Zvládání rakoviny se podařilo díky spolupráci firem a dárců vytisknout v celkovém nákladu téměř osmi tisíc kusů. Nyní bude distribuována do všech Onkologických a Hematoonkologických center v ČR a mnoha dalším zainteresovaným subjektům. Tam si ji budou moci zájemci bezplatně vyzvednout. Amelie tak doplňuje knihovnu pro onkologicky nemocné v ČR zcela v souladu se svým posláním.

Amelie se již od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Více informací o publikacích a neziskové organizaci Amelie, z.s. lze nalézt na oficiálních webových stránkách www.amelie-zs.cz. 

 

Michaela Čadková Svejkovská
amelie@amelie-zs.cz
tel.: + 420 608 458 282 

 Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Jak komunikovat s onkologicky nemocnými a jejich blízkými?
O čem se mluví Tulipánový měsíc zve do akce a k podpoře, zapojte se také!
Inspirace Rodina s onkologicky nemocným dospělým
Akademické články Pracovní hodnoty, kvalita pracovního života a pracovní spokojenost sociálních pracovníků v ČR ve srovnání s dalšími sektory
O čem se mluví Podmínky pro výkon sociální práce na Úřadě práce ČR očima sociálního pracovníka


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace