Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

happening

"HateFree Zone" - nové označení pro tolerantní podniky a instituce

ilustrační foto

Vydáno před 9 lety

Místa otevřená komukoliv bez ohledu na jeho etnickou či jinou příslušnost mohou získat značku HateFree Zone neboli Zóna bez nenávisti. Je to nová aktivita kampaně HateFree Culture, za níž stojí Sekce pro lidská práva ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Iniciativa je zaměřená především na mladé lidi a bojuje proti projevům rasové a jiné nesnášenlivosti ve společnosti.
 
"Zónou bez nenávisti" se může stát prakticky kdokoliv, stačí se jen otevřeně přihlásit k principům tolerance. Nyní má značku, která se teprve rozjíždí, sedmnáct podniků a institucí. Jsou mezi nimi kavárny, kluby, divadla, galerie, ale také například sportoviště. "Může se k této značce přihlásit i firma, která tak deklaruje, že například zaměstnává příslušníky menšin," doplnil na včerejší tiskové konferenci koordinátor kampaně Lukáš Houdek. Počet členů, organizací a jejich přehled můžete nalézt na HateFree webu
 
Nálepka na dveřích i v provozovně podle něj dává najevo, že zde panuje bezpečný prostor pro kohokoliv, kdo tam zavítá. Lidé mohou například očekávat tolerantní přístup obsluhy nebo spravedlivé řešení případných konfliktů.
 
Kampaň HateFree Culture byla spuštěna loni v listopadu a je z osmdesáti procent financovaná z takzvaných norských fondů. Zatím funguje na sociálních sítích, které její autoři vyhodnotili jako nejvhodnější způsob komunikace se současnými mladými lidmi. Na facebooku si dosud získala 11.000 fanoušků.
 
Postupně se plánují další aktivity. Vedle mapy tolerantních míst to v nejbližší době bude také umělecká akce ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. Umělci i široká veřejnost budou mít možnost do konce dubna přihlásit umělecké projekty s tematikou xenofobie nebo vzájemného soužití. Nejlepší z nich pak budou vystaveny ve veřejném prostoru větších měst po celé republice.
 
V rámci kampaně bude zvláštní podpora zaměřena na Ústecký a Moravskoslezský kraj, kde je otázka soužití především s romskou menšinou velmi aktuálním tématem. V těchto regionech se uskuteční vzdělávací aktivity na školách, budou proškoleni policisté a podporu dostanou i zástupci měst a obcí.
 
Dotace z norských fondů je schválena do dubna 2016. Počítá se však s tím, že kampaň bude dlouhodobá. Buď se organizátorům podaří vyjednat prodloužení financování, nebo by pak mohla fungovat v levnější variantě, ideálně napořád. Rozjezd kampaně je totiž nejnákladnější, vysvětlili pořadatelé kampaně.
 
Zdroj: čtk, hatefree.cz


Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Fotokampaň: Jsme Česko
O čem se mluví Politiky nulové tolerance v sociálně vyloučených lokalitách řešení nepřinášejí
Akademické články Kritická sociální práce – příležitosti a výzvy. Pracovník tváří v tvář člověku hledajícímu pomoc


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: osm

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Psychoterapeutická ...
Stočesová; Čáp
obalka
Život je příliš ...
Alain Samson
obalka
Teorie terapie ...
Carl R. Rogers
obalka
Věčná touha ...
Bärbel Wardetzki
obalka
Strach z nemocí
Morschitzky; Hartl
obalka
Psychologické typy
Carl G. Jung
obalka
Vazba v psychoterapii
David J. Wallin

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace