
Z redakce
Nové předplatné pro rok 2021 Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl Advent plný dárků a překvapení YouTube kanál časopisu Sekce „Koronavirus v sociální práci“ opět spuštěna Vyšlo číslo 5/2020 „Síťování v sociální práci“
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník (Moravská Třebová) Sociální pracovník / pracovnice (Nymburk) Vedoucí odd. kurátorů pro mládež (Praha) Kontaktní pracovník / pracovnice (Pardubice) Sociální pracovník (Hřebeč – Kladno) Odborný sociální pracovník (Liberec)
Čísla
Archiv čísel » 2013/1 - Deinstitucionalizace sociálních služeb »
Role rodinných vztahů v institucionální péči o seniory
Hana Janečková, Renáta Nentvichová Novotná
Medailon autora:
PhDr. Hana Janečková, Ph.D., přednáší problematiku komunitní péče a sociologii medicíny a zdravotnictví na Ústavu ošetřovatelství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Spolupracuje s Diakonií ČCE a Českou alzheimerovskou společností. V letech 2005–2008 koordinovala výzkum IGA MZČR Vliv reminiscenční terapie na kvalitu života a zdravotní stav seniorů žijících v institucích.
Mgr. Renáta Nentvichová Novotná vystudovala sociální práci na Filozofické fakultě UK a pracuje jako sociální pracovnice v Domově pro seniory Slunečnice, Praha 10 – Bohnice.
Abstrakt:
Článek se zabývá významem rodinných vazeb pro seniory žijící v institucích. Vztahy mezi rodiči a dětmi, včetně poskytování pomoci a péče v době vzniku závislosti, mají základ v hlubokých emocionálních vazbách vytvořených již v raném dětství. Zatímco péči dětí o své nemocné a staré rodiče byla u nás věnována značná pozornost, vztahy dětí a rodičů žijících v institucích jsou do značné míry opomíjené a v praxi podceňované. Odchod seniorů do institucí představuje jednu z nejdůležitějších, kritických životních událostí, spojených se základními existenciálními otázkami jak na straně rodičů, tak na straně dětí. Zároveň jde o výzvu pro sociální pracovníky a pečující personál v institucích, kteří nejsou systematicky připravováni na svoji roli v doprovázení rodin v této obtížné životní situaci. Institucionalizaci v oblasti péče o seniory nebude možné v budoucnosti zcela eliminovat s ohledem na demografický vývoj a na proměny rolí v současné rodině. Zachování a podpora rodinných vazeb pro seniory v pobytových sociálních i zdravotnických zařízeních přitom sehrává klíčovou roli v kvalitě jejich života a ve spokojenosti s péčí a představuje důležitou složku humanizace institucionální péče.
Klíčová slova:
pečující rodina, práce z lásky, emoční vztah, domov pro seniory, návštěvy, sdílená péče
s. 72 - 82
Podobné články
Výzkumy v oblasti neformální péče o seniory v České republice na počátku 21. století
Překážky a bariéry rozvoje neformální péče v oblasti sociální práce
Využití biografické anamnézy při individuálním plánování s osobami s Alzheimerovou nemocí v domovech pro seniory: příklady dobré praxe?
Preference české populace při zajištění péče v období závislosti v seniorském věku
Příklady rodin, které pečují o svého blízkého s podporou odlehčovací služby ČALS

Vyhledávání



Debata
Co si myslíte o novém koaličním návrhu na zálohované výživné?
Poslední komentáře:
Nenalezen žádný komentář.Ediční plán
6/2020 – Evaluace v sociální práci 1/2021 – ERIS Journal - Winter 2021 - Forced Migration and Minority Groups 2/2021 – Raná péče a sociální práce 3/2021 – Metody sociální práce 4/2021 – ERIS Journal - Summer 2021 - Histories of social work